opis techniczny brudnopis, nie ma wolności bez odpowiedzialności
Kategorie: Wszystkie | Polityka
RSS

Polityka

poniedziałek, 07 listopada 2016

Radschnellstrasse RS1 powstaje właśnie w zagłębiu Ruhry. Od Hamm na wschodzie  do Duisburga nad Renem buduje się specjalną drogę dla rowerów, która połączy największe miasta regionu. Odpowiednio szeroka z nawierzchnią specjalnie przyjazną dla kolarzy. Jak przystało na ...stradę rowerową skrzyżowania będą bezkolizyjne.

Założenia projektowe przewidują około  50 tysięcy rowerzystów dziennie. Chodzi o zachęcenie dojeżdżających do pracy do rezygnacji z samochodu. 100 km ma kosztować 180 milionów euro.  Jednak społeczno-gospodarcze korzyści oszacowano na 900 milionów euro. 

Już dzisiaj w Niemczech bardzo dużo mieszkańców nie tylko rekreacyjnie korzysta z roweru. Wśród młodych ludzi staje się modnym brak prawa jazdy. . Rzeczywiście koszty parkingu w miastach bardzo często przewyższają ceny biletów komunikacji miejskich. Podróżowanie nowoczesnym pociągiem albo samolotem jest też tańsze i przyjemniejsze. Absolutnie nowy trend. 

Kilka lat temu przyjaciółka mojego syna zapytała mnie dyskretnie, kiedy zobaczyła przed moim domem zaparkowane bardzo sportowe i odpowiednio drogie porsche mojego przyjaciela, "Czy ten pan nie ma przypadkiem coś wspólnego z prostytucją?"

Nowy trend. Najlepiej jest żyć bez samochodu. Owszem, od czasu do czasu, kiedy inaczej nie można, można skorzystać z wypożyczalni. Samochód przestaje być wyrazem prestiżu. Kończy się pewna era? 

Potwierdzają to statystyki koncernów motoryzacyjnych. Trudno jest znaleźć wśród kupców nowych samochodów osoby poniżej trzydziestki.

Kończy się pewna era? Ubolewa nad tym przemysł motoryzacyjny. 

18:41, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (24) »
wtorek, 01 listopada 2016

Czyli powiew wiatru wschodniego. Już na naszym bloxie pojawiają się takie niby obiektywne informacje od których normalnemu człowiekowi krew się burzy i od razu rzuca się do ataku na ten wstrętny, zgniły, zepsuty Zachód. Jednostki mniej odważne i energiczne odwracają z obrzydzeniem głowę od prawdziwego świata oczekując, że ktoś za nich rozprawi się z tą wstrętną Unią, kierowaną przez komunistów.

Bez trudu można się przed chorobą złych emocji obronić. Wystarczy, że po pierwsze posługujemy się zdrowym rozsądkiem. Na przykład, żeby utrzymać tajemnicę zamachu smoleńskiego kilka tysięcy ludzi w Polsce i Rosji musiałoby od lat trzymać język za zębami. Czy to jest możliwe?

Po drugie trzeba koniecznie sprawdzać źródła informacji. To też nie jest takie trudne. Na przykład pewien niemiecki autor dowiedział się od nieoficjalnie w tajemnic od wysokiego pracownika BND (niemiecki wywiad), że w Smoleńsku był zamach i kto go wykonał. Kilka kliknięć i już wiadomo, że autor jest znany przede wszystkim z tego , że jest niewiarygodny. Jeżeli wysoki pracownik o tym wie, to jaki interes ma niemiecki rząd, żeby tą wiedzę ukrywać. Spółka Merkel z Putinem? Śmieszne.

Można też napisać na blogu, że Amerykańska dziennikarka w izraelskim czasopiśmie napisała paszkwil na niejakiego Sorosa, który swój olbrzymi majątek miałby wydawać na destabilizacje Unii Europejskiego i całego świata zachodniego. Nietrudno sprawdzić, że pismo jest bardzo prawicowe, a autorka jest jeszcze bardziej na prawo. Bloger pisze niby od siebie, że Soros w roku 1944 wzbogacił się na majątkach po Żydach węgierskich. jeden ruch myszą i już wiemy, że Soros miał wtedy całe czternaście lat, a pierwsze większe pieniądze zarobił  w roku 1968 i już dwa lata później założył fundację, która wspierała wszystkie ugrupowania destabilizujące Układ Warszawski. Nawet polska Solidarność otrzymywała duże fundusze na przeżycie i działalność. Działalność Sorosa i podobnie myślących skończyła się rozwiązaniem Układu Warszawskiej. Polska uzyskała niepodległość, a na Kremlu zapanował smutek. Można łatwo sprawdzić.

Po trzecie można samemu odnaleźć ukryte źródło guglując charakterystyczną frazę podejrzanego tekstu najlepiej w języku angielskim albo niemieckim i  nagle wyskakuje portal Russia Today, albo Russia Inside albo coś podobnego albo mnóstwo portali z kremlowskim tłem. Natomiast w języku polskim trafią się podobne teksty na różnych blogach i w mediach pisowskich.

Agitatorzy korzystają też z okazji, otóż w Berlinie pewna trzynastolatka zniknęła na noc. Matka zgłosiła zaginięcie na policji. Policja rozpoczęła energiczne poszukiwania, a po dwóch, czy trzech dniach uczennica pojawiła się w domu, gdzie czekały na nią baty w  wykonaniu jej rosyjskiego rodzica, więc panienka ze strachu opowiedziała o porwaniu przez kilku smagłych mężczyzn, którzy gdzieś w jakimś mieszkaniu ją intensywnie wykorzystywali seksualnie. RT z kumplami rozpętali wielką aferę pod tytułem " Jak bardzo źle Rosjanie są w Niemczech traktowani i nie chronieni." Znakomity klin pomiędzy Niemcami, a rosyjskim emigrantami.  Policja chcąc złapać porywaczy przesłuchała delikatnie i fachowo panienkę. Okazało się, że czas "porwania" spędziła miło u przyjaciela i batów bardzo się wystraszyła. Kilka dni później matka opowiedziała dziennikarzowi, że jej córka już nieraz nie przychodziła na noc ale zawsze zadzwoniła. Tym razem zapomniała i tym rodziców bardzo zdenerwowała. Oczywiście mieszkańców wielkiej Rosji o tym nie poinformowano i jeszcze kilka tygodni organizowano wiece "Ręce precz od naszych dziewczyn."

Niewątpliwie toczy się ostra wojna psychologiczna. Kreml mając trudności z rynkowymi cenami gazu i innych surowców, chce na tyle zdestabilizować Unię Europejską i Zachód w ogóle, żeby mógł  każdemu państwu  narzucić ceny według rosyjskich potrzeb.

Na wojnie warto wiedzieć po której stronie się stoi i unikać wodzenia za nos, i nie zasmarkać sobie swoje koszuli. Celem wojny psychologicznej jest namówienie przeciwnika do strzału we własne kolano, oczywiście dla dobrej zmiany.

18:00, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (6) »
niedziela, 30 października 2016

jest zbiorem pobożnych życzeń. Nowy państwowy przemysł będzie produkował...

Co? i kto to będzie kupował?

Dzisiaj wystarczy wymyśleć produkt, za który ktoś chce zapłacić..  i od razu znajdzie się kapitał i fabryka rusza z produkcją w ciągu najpóźniej roku, dwóch, jeżeli z rachunku opłacalności wyjdzie, że nowe hale są najtańsze. W większości przypadków czas zwrotu kapitału nie może przekraczać kilku lat, ponieważ tak długo żyją produkty przemysłowe.

W czasach, kiedy w Ostbloku wszystkiego brakowało wystarczyło wybudować fabrykę, a wdzięczni klienci czekali... Teraz towary czekają na klientów. Do pisowskich kręgów to jeszcze nie dotarło.

Rząd będzie typował kierunki nowoczesności

Nawet najbardziej nowoczesne rządy nie mają wystarczającej kompetencji w tej dziedzinie. Kilkanaście lat temu rząd niemiecki wpadł na pomysł, że przyszłość należy do biotechnologii, więc w każdym większym miasteczku wybudowano odpowiednie centrum. Dzisiaj wystarczy spojrzeć na szyldy firm, które tam "urzędują". Architekci, inżynierowie budowlani, adwokaci, reklamotwórcy itp. przeważają, a więc tradycyjne zawody odległe od biotechnologii.

Prawda jest taka, że naród przedsiębiorczy jest w stanie skonsumować każdą subwencję państwową. Wystarczy ekwilibrystyka słowna. Urzędnicy, żeby się wykazać wydawaniem pieniędzy na nowoczesność pomogą w tym. Takie jest prawo naturalne. 

Przemysł stoczniowy, który w Polsce ma się bardzo dobrze bez państwowej ingerencji, ma zostać reindustrializowany?  Tak, szkutnicy znaleźli niszę i swoimi umiejętnościami wyparli z rynku europejskiego konkurencję. Tak, wiele renomowanych stoczni zachodnich musiało się zamknąć. Większość sprzedawanych w Europie, a może na świecie łódek i jachtów mniejszych i coraz większych pochodzi z Polski. Są to konstrukcje podpisane nazwiskami polskich projektantów. Buduje się też bardzo specjalistyczne pojazdy wodne jak na przykład najnowocześniejsze statki dla niemieckiego ratownictwa morskiego. Czyżby nie było to marzenie Morawieckiego i prezesa. Najlepiej, żeby PiS wycofał się z tego punktu wielkiego planu, ponieważ może się tylko pogorszyć. 

Z wypowiedzi podstarzałych specjalistów od byłych stoczni wynika, że chodzi o budowę wieeeeelkich statków. Brakuje wyjaśnienia, kto zechce je kupić, kiedy supernowoczesne i tanie chińskie i koreańskie stocznie ograniczają produkcję. Zresztą plan pana ministra przewiduje znaczny wzrost zarobków w Polsce. Ile chce pan minister wydać podatkowych pieniędzy Polaków na dopłaty do  produkcji statków?Innowacje będą tworzyć urzędnicy państwowi  z państwowym zakładem pracy zgodnie z planem. Czy to jest żart, czy kpina?

Spróbujmy sobie wyobrazić, że w Polsce rodzi się niejaki Bill Gates zwany Wilusiem Bramką. Nieśmiały chudzielec w okularach, którego dziewczyn na co dzień omijały z daleka... Jakie szanse miałby w pisowskiej Polsce.? Już przy pytaniu o częstotliwość udziału w mszy świętej sprawa by się rypnęła. Już "prawidłowa" odpowiedź na pytanie o przyczynach katastrofy w Smoleńsku wykracza po za możliwości przeciętnie inteligentnego młodzieńca.

W latach sześćdziesiątych we Wrocławiu powstała grupa matematyków i inżynierów, którzy stworzyli polski komputer "Odra". W tym czasie na Uniwersytecie Wrocławskim zainstalowano angielską maszynę liczącą, jeżeli sobie dobrze przypominam zwaną "Eliot 800". Do pracy z komputerem, pisaniem programów itp. została dopuszczona okoliczna młodzież szkolna i studencka. Ja też tam bywałem w ramach kółka matematycznego. Kilka lat później utworzono wydział informatyki na miejscowej politechnice.

Pierwsze Odry trafiły do wojewódzkich ośrodków obliczeniowych z których mogły korzystać wszystkie okoliczne przedsiębiorstwa uspołecznione. Też korzystałem. Cały proces wprowadzania bardzo nowych i wtedy jeszcze kontrowersyjnych technologii przebiegał jak po sznurku. Niestety akcja został zastopowana. Komputerowcy wsparci psychicznie przez sukcesy zachodnich kolegów zaczęli przewyższać o kilka głów towarzyszy partyjnych, po za tym życzyli sobie kontaktów zagranicznych... W rezultacie w ramach industrializacji wybudowano hutę "Katowice". Jej produkty bardziej nadawały się do produkcji czołgów, natomiast komputery bajery uznano bardziej za hobby szalonych naukowców. Legenda głosi, że to towarzysze radzieccy z zazdrości ukradli knowhow i wstrzymali wrocławski program. Podobne jak dzisiaj wszystkiemu jest winna Unia Europejska.

Właściwie nie można nawet winić ówczesnych generałów polskiego przemysłu, jeżeli nawet managerowie amerykańskiego IBM nie wyczuli bluesa.

 

Program Morawieckiego nie jest wart papieru na którym został wydrukowany.  Nie uda się, powiększać obszary twórcze Polaków, jednocześnie ograniczając ich wolność, sprowadzając publiczne życie do poziomu zupełnie zagubionego w świecie prezesa i jego rydzyków. Powtórka schizofrenii rozwiniętego socjalizmu jest nieunikniona.

Przypominam sobie, na mazurskiej przystani w roku 1980 spotkałem rekreacyjnie pułkownika SB, który na co dzień zwalczał opozycję, a wtedy ku mojemu zaskoczeniu powiedział: "My jesteśmy przygotowani, żeby od jutra współpracować z NATO, ale naród prawdopodobnie nie wytrzymałby tego." To zdanie zrozumiałem dopiero  teraz po wygranej wyborczej PiS-u.

Naród do dzisiaj marzy o ciepełku socjalistycznego miejsca pracy. Prezes, który nic innego nie zna, mając talent literacki potrafił stanąć na czele ruchu "do przodu z powrotem do przeszłości". Ciekawe, co o swoim planie sądzi sam pan Morawiecki, kiedy prywatnie z przyjaciółmi, po kilku głębszych, szczerze gaworzy.

Dla przypomnienia, w czasach socjalistycznych takie plany powstawały systematycznie, roczne, pięcioletnie od najmniejszej wsi do komitetu centralnego partii. W praktyce były przepisywane z roku na rok i coraz trudniej było ukryć ten fakt ponieważ inwencja językowa autorów z czasem zanikała.

Ponieważ przyszłość interesuje mnie bardziej niż przeszłość,  możemy się spodziewać w najbliższym czasie planów wojewódzkich, powiatowych, gminnych, zakładowych itd. Przydałyby się też zobowiązania kolektywów pracowniczych np. pracownicy KGHM zobowiązują się w ciągu najbliższych pięciu latach do 200 patentów, z których 100 zostanie wdrożonych. Powołane zostaną komisje planowania, które od szczebla do szczebla będą to sumowały. Kiedy minister uzna , że suma jest zbyt mało imponująca do złożenia jej w ofierze prezesowi, wystarczy telefon do swojego dyrektora miedziowego i już liczba wynalazków podwoi się.

Zaletą planu Morawieckiego jest zwiększenie przyjemnego zatrudnienia bez odpowiedzialności, pozornie ważnych durni na tych wszystkich konferencjach w atrakcyjnych miejscowościach z nowoczesnymi hotelami. Tylko czekać, kiedy usłyszymy " w celu przyśpieszenia realizacji planu zorganizowaliśmy 500 konferencji... w których uczestniczyło 5 tysięcy... W następnym roku nastąpi wzrost o 10 % tzn. 550 konferencji z 5 500 uczestnikami. Itd. itd. aż do.... całkowitego bankructwa całego kraju.

 

Podejrzewam, że plan Morawieckiego został odgapiony z prac magisterskich późnej komuny. Już wtedy autorzy nie wierzyli w to co piszą, ale chcieli skończyć studia. PiS aktualnie  tak reorganizuje przyznawanie tytułów naukowych, żeby o wszystkim decydował sam prezes. Czekamy na pierwsze dzieło naukowe z dziedziny hydrologii ze wstępem o zasługach prezesa w rozwoju myśli hydrologicznej. Chodzi o  lanie wody.

 

 

PS Z ostatniej chwili. Marius Müller Westernhagen (ur.1948) niemiecki muzyk, piosenkarz i gwiazda w wywiadzie dla SpiegelOnline przed godziną powiedział "Ludzie stali się zbyt głupi, żeby żyć w demokracji". Zdanie opisuje mieszkańców Niemiec, Polski i Świata. Trzeba przyznać, że Polska, mając już odpowiedniego prezesa, rząd i parlament najwyraźniej przoduje w tej konkurencji.

15:30, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (2) »
czwartek, 27 października 2016

Każdy, kto popiera ugrupowania pisowskie uczestniczy w budowie polskiego faszyzmu. Można sprawdzić w encyklopediach cechy faszyzmu i porównać z realizacją programu jedynej słusznej partii. Różnica jest tylko  w tytule dyktatora. W Niemczech był Führer, we Włoszech Duce, a w Polsce skromnie prezes.

Podstawowym problemem faszyzmu jest nieumiejętność zarobienia na siebie. Po prostu ludzie zamknięci w gorsecie systemu nakazowo-rozdzielczego ograniczeni hierarchią opartą na posłuszeństwie wobec góry mają nie najlepszą ochotę pracować i pozbawieni własnej inicjatywy stają się zbyt mało twórczy. Praca polega na czekaniu na polecenie z góry.

Okólniki rozkazy, polecenia i premie motywacyjne , komisje, narady nie są w stanie uśpienia zmienić. Dlatego faszyzm musi kogoś okraść po to, żeby żyć. Zaczyna się od konfiskaty majątków osobników, którzy nie popierają systemu. Można ich nazwać żydami, bankierami, supermarketami , homoseksualistami itd. Zabrane majątki można dzielić między swoich, kupując w ten sposób ich lojalność. 

Z całą pewnością nie wystarczy dla wszystkich, więc ludzie będą protestować i w ogóle publicznie pokazywać swoje niezadowolenie. Dlatego konieczne jest stworzenie wiernych wodzowi oddziałów paramilitarnych, ponieważ do wojskowych i policjantów zakażonych demokracją nie można mieć zaufania.

Źródła krajowe wyczerpią się jednak bardzo szybko. Jedyną szansą jest zaatakowanie bogatych sąsiadów... Oczywiście agresja militarna pod dowództwem różnych Misiewiczy mogła by jedynie rozśmieszyć napadniętego, ale koalicja z Węgrami, Czechami, Słowacją i Rosją, czyli mniej więcej neo Układ Warszawski... 

Jeżeli wtedy spadną bomby na polskie miasta jak w Aleppo, po głowie dostaną oczywiście też wielbiciele jedynego wodza i nie będą mogli udawać niewinnych. Natomiast kochany Führer Duce zwany Prezesem z kotem będzie w tym czasie rezydował w pięknej willi w krainie swoich przodków czyli na rosyjskim Krymie. W wywiadzie dla RT powie, "Niestety naród polski zawiódł mnie zupełnie nie wykazując wystarczająco dużo męstwa i bohaterstwa w realizacji moich przecież oczywistych najlepszych planów. Taki naród niestety musi zginąć. Dla słabeuszy nie ma miejsca na świecie."

Pomiędzy jedną i drugą rekonstrukcją byłych potyczek zbrojnych warto znaleźć trochę czasu i energii na rozmyślania o przyszłości i już teraz zacząć wiosłować przeciwko złym trendom, dopóki się ma jeszcze wiosła.18:00, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (15) »
wtorek, 18 października 2016

W największym niemieckim kraju federalnym Nordrhein-Westfalen działa blisko tysiąc chińskich firm, które zatrudniają ponad dziesięć tysięcy pracowników. Chińczycy kupują niemieckie firmy, albo tworzą przedstawicielstwa swoich koncernów. W Düsseldorfie mieszka dwadzieścia siedem tysięcy prawdziwych Chińczyków, którzy między innymi tym zarządzają.

Niemieccy pracownicy są zadowoleni. Politycy starają się aktywnie o chińskich inwestorów. W ten sposób obie strony korzystają na globalizacji. 

Dla porównania, Amerykanie zatrudniają w Niemczech ponad milion Niemców. Jednocześnie Niemcy tworzą, kupują przedsiębiorstwa w USA i Chinach. Globalizacja, która nikomu nie szkodzi. W ostatnim wieku Amerykanie i Niemcy stali  dwa razy naprzeciwko siebie w pełnym uzbrojeniu  zabijając. Teraz trudno sobie to wyobrazić. Świat się zmienia na lepsze.

Globalizacja, która umożliwia międzynarodowy podział pracy. Każdy robi co umie najlepiej i zarabia. Kraje już bardzo uprzemysłowione mogą swoje produkty tanio sprzedawać. Znaczna część Mercedesa pochodzi z zagranicy. Gdyby koncern Daimler pozostał w granicach narodowych, cena popularnego Mercedesa osiągnęła by ceny Lamborghini. Zatrudnienie Niemców zmalało by drastycznie.

Kraje mniej rozwinięte zostają wciągnięte w nowoczesną technologię i bogacą się. Ale globalizacja jest piłką nożna bez FIFA, która definiuje przepisy i wydaje nawet instrukcje  budowy boisk i stadionów. Do światowego rządu droga jest daleka. Ciekawe, że istnieje do pokonania bariera psychologiczna. Wiele narodów ma większe zaufanie do swoich polityków, którzy ciągle i systematycznie okradają swoich. Szczególnie w krajach mniej rozgarniętych korupcja szaleje.

Oczywiście, globalizacja jest ostatnio zbyt żywiołowa. Brak regulacji ułatwia działalność mniej lub bardziej kryminalną, szkodliwą dla szarych ludzi. Póki co, żeby to ograniczyć są tylko bilateralne umowy możliwe. Więc trzeba iść tą drogę. Dlatego umowy Unii z USA i Kanadą są takie ważne i bardzo postępowe. Natomiast przekonanie, że negocjatorzy obu stron są szkodliwymi złośliwymi idiotami,  może powstać w głowie, która na co dzień zasilana jest mądrościami szeptuchy z sąsiedniej wioski.

Oczywiście, umowa w konfrontacji z życiem nie będzie doskonała, w przyszłości będą potrzebne poprawki i uzupełnienia albo uproszczenia. Wbrew naszym prowincjonalnym wyobrażeniom o naszej potędze, Amerykanie specjalnie nie palą się do... Frakcja "azjatycka" jest bardzo mocna. Europa może stać się szybko prawdziwą prowincją i marginesem tego świata.

Prezes już powiedział, jestem za ale i przeciw ustawiając wysoko poprzeczkę (3/4 głosów w sejmie). Kto płynie pod prąd, zużywa energię niepotrzebnie, ma ograniczone możliwości manewrowania, a prąd i tak go porwie, tylko trochę wolniej.

Wydarzenie z ostatniej chwili. Właśnie niemiecka tv pokazała następujące zdarzenie. Młody człowiek napisał kilka programów typu apps i został nagle zaproszony do kalifornijskiej doliny krzemowej przez... szefa Apple. Tim Cook poświęcił mu kilkugodzinną rozmowę. Zaproponował natychmiastową współpracę. Natomiast młodzieniec postanowił jednak pod wpływem rodziny, powrót do Niemiec i tradycyjne po niemiecku zrobienie matury i studia. Po za tym chłopak ma ciemną skórę i jeszcze kilka lat temu był uciekinierem. Dla przypomnienia Tim Cook stoi na czele, jest współwłaścicielem jednego z kilku najpotężniejszych firm komputerowych  na świecie z obrotami porównywalnymi z polskim dochodem narodowym. W prawdziwej rzeczywistości zdarzają się przypadki, które przekraczają pojemność czaszki najbardziej szanowanej szeptuchy i najmądrzejszego narodowego socjalisty.

Prowincja, to jest kraj jak każdy inny, ale pozbawiony osobników zdolnych i utalentowanych. 

PS Wyraz szeptucha znam zaledwie od kilku dni. Tak nazywane są kobiety gdzieś we wschodniej Polsce, które szamańskimi metodami pomagają żyć i chorować miejscowej ludności. Rzeczownik sam w sobie brzmi pięknie, znacznie lepiej niż szaman, czarownik albo znachor. 

16:13, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (8) »
sobota, 15 października 2016

Saksończycy będą musieli wybrać się po raz kolejny i nadzwyczajny do urn wyborczych. Zgodnie z prawem ostatnie wybory są nieważne. Pani Frauke Petri, przewodnicząca populistów AfD, przed dwoma laty wyrzuciła w ostatniej chwili z listy wyborczej niejakiego Samtleben, ponieważ jej się nie podobał. Miał się zbyt mało partyjnie udzielać. Jednak nieulubieniec szefowej przeszedł wszystkie szczeble wewnątrzpartyjnej demokracji...

Komisja wyborcza przyjęła niestety taką okaleczoną listę. Już kiedyś o tym pisałem, że w niemieckich partiach politycznych obowiązuje absolutna demokracja. Droga na dobre miejsce na liście wyborczej prowadzi przez wybory na poszczególnych szczeblach organizacji. Owszem, zarządy, miejscowy, powiatowy itd. robią swoje propozycje. Ale nie wykluczone są i często zdarzają się propozycje "z sali". Ostatecznie decyduje sala. W tym sensie toczy się walka o każde kolejne miejsce na liście.

Zdarza się nawet na najniższym szczeblu obecność specjalnie zaproszonego prawnika, który pilnuje porządku głosowania i treści dokumentów.

I teraz ma baba placek. Wielka szefowa partii nie ma uprawnień do skreśleń na liście. Z rachunków wyborczych wynika, że wyrzucony zostałby wybrany i dzisiaj byłby członkiem parlamentu krajowego, czyli aktualny skład Landtagu nie przedstawia woli wyborców i musi zostać rozwiązany.

Jednak, gdyby jednak wybory odbyły się w najbliższych dniach, właśnie skrajnie prawicowa AfD mogłaby na tym skorzystać, kosztem starych partii demokratycznych. Aktualna afera terrorystyczna Chemnitz/ Lipsk przyczyniłaby się do tego z całą pewnością. 

Chociaż Amerykanie podali na tacy terrorystę, saksońscy policjanci musieli zdemolować trzydzieści mieszkań, ponieważ pomimo podobno wielodniowej obserwacji  ustalili tylko szczęśliwie klatkę schodową ale bez numeru mieszkania. Po za tym terrorysta, który telefonicznie meldował gotowość bojową 2 kg bardzo wybuchowego materiału, przeszedł nie zaczepiany obok policjantów. Kiedy ucieczkę zauważyli, byli zbyt ciężko ubrani, żeby bandytę gonić, więc ten udał się na dworzec, kupił bilet i udał się jak najbardziej legalnie pociągiem pod Lipsk, gdzie oficjalnie mieszkał. Sąsiedzi zauważyli łapanego i zadzwonili na policję, która przybyła na miejsce już godzinę po tym jak terrorysta wyruszył w dalszą drogę.  Syryjczyk, który zgłosił terrorystę na posterunku policji został zwyczajnie spławiony.  Niestety, Arab, który dopiero zaczyna lekcje niemieckiego nie zdołał rzeczowników Wohnung, Terrorist, Bomb skomponować w sposób zrozumiały dla dyżurnej funkcjonariuszki, więc udał się do domu. Wspólnie z dwoma kolegami związali kablem odpoczywającego terrorystę. Pstryknęli kilka zdjęć telefonem i udali się ponownie na posterunek. Dzielni policjanci rozpoznali na zdjęciach poszukiwanego i natychmiast... w ciągu pół godziny oddział ciężko uzbrojonych z helikopterem wyruszył w drogę. Pierwszy komunikat donosił o wielkim sukcesie saksońskiej policji jak gdyby powtórzyli bitwę pod Lipskiem sprzed dwustu laty.

Wprawdzie wspomniano syryjską pomoc, ale pominięto zupełnie rolę niemieckiego kabla przedłużacza. Dotychczas znaleziono i wysadzono na podwórku bloku pół kilograma, więc brakuje jeszcze półtora. Sam terrorysta nie żyje. Wyobrażam sobie co czują tubylcy rodzice, ich dzieci i single sąsiedzi nowych uciekinierów, których tych sąsiadów przybywa w związku z likwidacją obozów przejściowych. Rząd Saksonii, szczególnie w osobie ministra spraw wewnętrznych, jest z siebie bardzo zadowolony. W sumie niesamowity skandal, jakby powiedział polski współczesny twórca nowomowy politycznej.

 Sytuacja jest w Saksonii w parlamencie, na ulicy i przy rodzinnym ognisku bardzo dynamiczna. Na razie można odnieść wrażenie, że ugrupowania populistyczne skrajnie prawicowe lepiej czują bluesa, czyli zwyczajny uzasadniony strach znacznych grup społecznych i potrafią lepiej zamienić emocje na  wyborcze punkty, ale partie pierwszego nurtu z całą pewnością potrafią bluesa lepiej zagrać, ponieważ znają nuty i dysponują zawodową orkiestrą.  

Dla wyborców pozostaje problem do rozwiązania "Czy lepiej zgubić z mądrym, czy z głupim znaleźć?" 

17:51, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 26 września 2016

Dotychczas byłem przekonany, że zamach  został spowodowany specjalnym gazem bojowym, który zabiera pilotom rozsądek. Coś takiego jak tabletka gwałtu. Taki pilot robi wrażenie żywego i zdrowego, ale już nie rozumie

"Pull up! Pull up! Terrain ahead!".

Istnieje  jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w zwłokach pana Prezydenta, a dokładnie w jego plecach, tkwi nóż z odciskami palców Donalda Tuska. Przecież służby rosyjskie mogły bez trudu ukryć zamachowca w luku bagażowym. Wiadomo znały wszystkie kryjówki w rosyjskim samolocie. Donald najpierw rozprawił się z ochroną i innymi najbliższymi obrońcami najwyższej osoby w państwie. Logicznym jest więc, że należy otworzyć groby wszystkich ofiar, żeby stwierdzić, kto naprawdę bronił dostępu do salonki. Bez tego nie będzie wiadomo, komu należą się awanse i ordery i pomniki. Wiadomo, że duchy niesprawiedliwie traktowane prześladują żyjących.

Dzięki Bogu, dla zapewnienia wiarygodności postanowiono zatrudnić nawet zagranicznych ekspertów od badania ludzkich resztek, chociaż nie wiadomo, czy do tego dojdzie. Taki ekspert zażąda co najmniej 100-200 euro za godzinę plus koszty podróży i nie koniecznie napisze ekspertyzę zgodną ze społecznym zamówieniem. Natomiast dobra zmiana ma swoich specjalistów, którzy długo i cierpliwie stali w kolejce do pieniędzy. Po za tym taki patriotyczny fachowiec bez trudu znajdzie ostre narzędzie, nie tylko  odciski Tuska, ale też jego DNA.

KGB, czy jak się oni teraz nazywają, wyposażyli Donalda w specjalne skrzydła, które pozwoliły mu po zamachu odlecieć z powrotem do Warszawy i jak gdyby nigdy nic usiąść w swoim gabinecie, tak, że nawet jego sekretarka nie zauważyła jego krótkiej nieobecności. Później wykorzystał skrzydła w locie do Brukseli, gdzie wylądował na najwyższym stanowisku. Jeżeli go nie powstrzymamy to nie wiadomo jak może się to skończyć. Polak szefem Oenzetu?

Przyznaję się, że w dzieciństwie dwa razy wszedłem do grobowców w towarzystwie starszych kolegów. W tamtym czasie wzdłuż Odry roiło się od poniemieckich grobowców. W tym czasie były już wszystkie otwarte i zdewastowane w ramach poszukiwania skarbów. W ten sposób kryminalna część zwycięzców podjęła prywatną inicjatywę skasowania odszkodowań wojennych. Pamiętam (ja wtedy 10 lat) na podłodze  starszą panią elegancko ubraną ale twarz jej poczerniała, chociaż  włosy wyglądały nieźle. Natomiast w  drugim przypadku dwa lata później, w innym grobowcu jeszcze w trumnie leżał umundurowany mężczyzna z bogatą dekoracją na naramiennikach. Może generał? Bez głowy, którą najstarszy, czyli najodważniejszy z nas podniósł z podłogi za czuprynę i wyniósł na  dziedziniec spalonego pałacu. Zwyczajna makabra.

Każdy z nas uczniów, pomimo różnorodności społecznego pochodzenia, zdawał sobie sprawę z niestosowności sytuacji. Wprawdzie była to dziecięca próba odwagi, żaden z nas nie miał ochoty się akcją chwalić. Po prostu wstyd. Najstarszy odniósł nawet szybko głowę do grobowca i położył na swoje miejsce w trumnie.

No cóż, czasy zmieniają się. Cywilizacja zachodnia już nie jest tym, czym była. Dlatego proponuję wykopanych zwłok nie zakopywać lecz wybudować mauzoleum. Najlepiej na dziedzińcu pałacu prezydenckiego. Tam w lodówkach, mogły by zwłoki, posortowane na poległych w zamachu  i ofiary katastrofy, czekać na kolejne pokolenia prokuratorów i uczonych i harcerzy ćwiczących odwagę. Można by nawet sprzedawać bilety. Zwyczajny pragmatyzm

Właściwie to jest moje podanie o dopuszczenie do podkomisji badającej... Przeczytałem i obejrzałem bardzo dużo kawałków kryminalnych i dreszczowych. Mam pomysły na wiele lat działalności komisji. Ostatnio znalazłem na strychu moją własną  starą licencję do kierowania samolotem tzw. kukuruźnikiem. Wiadomo stare wino... Wtedy zapowiadałem się na super odrzutowego pilota. Udało mi się zrezygnować, chociaż do domu przychodzili milicjanci z zaproszeniem do "szkoły orląt". Jednak nie chciałem bronić nieba nad komunistycznym Układem Warszawskim. Po za tym tych kilka złotówek nawet na zachodzie przydałoby się, dopóki mają jakąś wartość. Bardzo chętnie odwiedziłbym też moją warszawską rodzinę na koszt ministerstwa. Mogę też przedstawić dokumenty, że od wielu pokoleń nie miałem nic wspólnego z komuchami. 19:14, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (8) »
piątek, 23 września 2016

Na świecie żyje bardzo wielu ludzi, którzy się bardzo łatwo obrażają. Umówiliśmy się, że obrażony może nawet zabić licząc na łagodniejszy wymiar kary i zrozumienie otoczenia. Czasami wystarcza emocji do przejęcia władzy  w całym państwie.

 

W języku polskim obraza szczyci się ponad setką synonimów, więc musi być obraza dla Polaków bardzo ważną sprawa. 

Według Słownika Języka Polskiego PWN:

1) uchybienie czyjejś godności osobistej

2) stan kogoś, kto czuje się obrażony

3) naruszenie jakichś norm, praw, wartości

 

Bez wnikania w szczegóły, być w stanie obrażonego jest całkowicie subiektywnym, osobistym uczuciem. Praktyczne. Wystarczy obrazić się i już nabieramy prawa do terroryzowania otoczenia.

Powodem obrazy może być dosłownie wszystko. Zapytanie intensywnego bywalca kościołów o wartości chrześcijańskie. Zapytanie absolwenta szkoły podstawowej o wykształcenie. Tytułowanie złodzieja złodziejem. Najczęściej wystarczy tzw. krzywe spojrzenie albo domysł, co ktoś sobie mógł pomyśleć.  Tagi: obraza
17:39, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (9) »
poniedziałek, 05 września 2016

żyją wśród nas. To są warstwy słabsze ekonomicznie wliczając w to już tzw. średniaków. Prace nie wymagające wykształcenia ale też coraz częściej przedstawiciele wolnych zawodów. Dziennikarze są w sytuacji beznadziejnej, też dzięki przemianom technologicznym. Wiele innych zawodów już zniknęło. Trzymają się jeszcze pracownicy, za którymi stoją silne związki zawodowe, które jednak w ramach kompromisu zmuszone zostały zaakceptować tzw. umowy śmieciowe i różne formy outsourcingu dla nowych pracowników.

Za ideą globalizacji stoi  szlachetna chrześcijańska myśl, żeby wszystkim ludziom na świecie żyło się dobrze. Nie da się tego rozwiązać przy pomocy pomocy humanitarnej, rozwojowej i jak się one nazywają. W praktyce była to mniej lub bardziej jawna korupcja. Państwo darczyńca uzyskiwał jakieś tam korzyści... Opłacało się w trzecim świecie zabić poprzednika i przejąć władzę w kraju, żeby dysponować funduszami z pomocy, za które można było wyposażyć siebie, żonę, dzieci i sprzątaczkę w samochody ze Stuttgartu. Polityka modelowa producentów samochodów markowych pozwala, każdemu, zgodnie z jego pozycją w rodzinie przyznać odpowiedni model.

Globalizacja oznacza praktycznie udział wszystkich w międzynarodowym podziale pracy. Zlecenie dostaje ten, który odpowiada specyfikacji przetargowej i jest tańszy. Dlatego Apple produkuje w Chinach, a dalekowschodnie szwaczki spowodowały likwidację przemysłu odzieżowego w bogatych krajach Zachodu. Polski pracownik motoryzacyjny konkuruje bezpośrednio i wygrywa z niemieckim. Nawet lekarz niemiecki, czy amerykański  musi liczyć się z zagraniczną konkurencją. Niemieckie firmy konkurowały i konkurują między sobą ceną. W tym obiegu znalazła się  znaczna część świata na równych prawach niezależnie od przeszłości kolonialnej, zaborczej, komunistycznej...  

Po zakończeniu zimnej wojny wydawało się, że można skończyć z  korumpowaniem elit trzeciego świata i przyłączyć ich do świata pierwszego. Nawet przeciwnik z poprzednich lat Rosja i jej dawni sprzymierzeńcy jak Polska zostali włączeni do procesu. Kraje mniej rozwinięte, bo kolonie, bo zabory, bo komunizm bo... otrzymały przysłowiową wędkę, żeby mogli sobie sami łapać ryby jak jacyś Amerykanie, czy Niemcy albo Francuzi.

Zachodnia wędka kształtowała się przez tysiące lat. Filozofia i demokracja grecka, rzymskie drogi i administracja, ostatnie pięć wieków, kiedy krew różnie wierzących, patriotów i zwyczajnych rozbójników lała się wiadrami. Dzisiaj wiemy, że prawa człowieka, że liberalna demokracja ze swoimi instytucjami, przewaga wiedzy nad przemocą, pracochłonna metoda naukowa poszukiwania prawdy, opieka społeczna dla słabych i wolność dla wszystkich, ale silni utrzymują słabych, rozwiązywanie konfliktów w dyskusji, pertraktacjach, szukanie kompromisu w przeciwieństwie do tradycyjnego  "po trupach" "do ostatniej krwi". Samostanowienie kobiet, to znaczy nowoczesna kobieta śpi z tym , z kim ma ochotę, a nie ze wskazanym przez ojca, brata albo chłopców z podwórka.

Ostanie lata pokazują, że zachodnia wędka jest w wielu częściach świata nie do zaakceptowania. W obozie poradzieckim posłuszni mają jeszcze tyle siły, żeby dorwać się do władzy i budować tradycyjne struktury społeczne oparte na posłuszeństwie i strachu.  Kościoły przyłączyły się ochoczo do dzieła. Hierarchia Bóg, Papież, biskup i proboszcz, plus bogacze finansujący wygodne życie duchownych, jest zgodna z programem nauczania kapłanów. ... a reszta hołoty do slumsów. Ameryka łacińska kłania się.

Ciekawe, że daleki wschód Chiny, Japonia, Korea, Indie itd. pomimo religii albo pomimo komunizmowi złapały wędkę i pną się gwałtownie do góry. Narody opanowane przez kościół watykański mają ogromne trudności ze zrozumieniem, akceptacją demokracji i autorytetu nowoczesnej nauki. Natomiast narody muzułmańskie chętnie korzystają z naszej techniki i nauki ale zatrzymały się przy sprawach damsko- męskich. Kiedy tylko grozi rozluźnienie damskiej "dyscypliny" chwytają za broń. Pierwszą ofiarą takiej rewolucji był  car perski, który na siłę próbował unowocześnić irańskie społeczeństwo. Saddam Hussein w Bagdadzie, pułkownik Kadafi w Tripolisie brutalną przemocą usiłowali utrzymać zakaz noszenia tradycyjnych strojów, i tradycyjnego systemu wartości, chociażby tylko na państwowych posadach. W Tunezji siłą przesiedlano włóczących się po pustyni Beduinów do luksusowych willi z nadzieją, że w ten sposób przyjmą bardziej europejski sposób życia. Wszystko na nic. Prawdziwy muzułmanin da się chętnie zabić, a nie pozwoli, żeby baba mu fikała. Pomimo tego liczba muzułmanów nowoczesnych wzrasta.

Dzięki globalizacji bieda na świecie według definicji ONZ zmalała w ostatnich latach o połowę. Oczywiście globalizacja ma przynieść nam też mierzalne korzyści, nam Europejczykom i całej ludzkości. Obecnie przeżywamy gigantyczny wzrost ludności na świecie. Niedługo osiągniemy 10 mld, czyli kilka razy więcej niż 100 lat temu. Już dzisiaj naukowe głowy obliczają, że dla tak dużej populacji ssaka gatunku człowiek zabraknie żywności. Ludzie będą umierać z głodu. Może zabraknąć nam czołgów i amunicji, żeby zatrzymać pochód głodnych.

Z drugiej strony wiemy na pewno, że dobrobyt i nowoczesne systemy pomocy społecznej znacznie zmniejszają ilość dzieci rodzonych przez jedną kobietę. Cudzoziemcy mieszkający w krajach zachodnich mają dzietność zbliżoną do tubylców. Zresztą nasi dziadowie rozmnażali się też jak króliki, dopóki nie zapanowała liberalna demokracja i dobrobyt.

Globalizacja jest też gigantycznym programem antywojennym. Obcy stają się znajomymi i przyjaciółmi. Łączą nas wspólne interesy. Francuzi i Niemcy i Anglicy i Hiszpanie i... walczyli ze sobą wściekle przez setki lat. Dzisiaj trudno jest te "odwieczne" konflikty zrozumieć. każdy z nas może zapytać siebie, znajomych, przechodniów Czy gorąca wojna pomiędzy krajami Uni jest możliwa?

Wracając do bieżącej polityki. Wydaje się, że klasa polityczna, main stream, opanowana została przez fundamentalistów praw człowieka i szlachetnej demokracji. W tym środowisku odbywają się nawet popisy, kto jest wspanialszym demokratą. Dla nich  na przykład kobiety spacerujące po Berlinie w przenośnym czarnym namiocie z zakrytą twarzą są wyrazem wolności osobistej i religijnej i są dumni z takiej sytuacji. Natomiast większość przechodniów widzi w tym akcję zawłaszczania ich rodzimej ulicy przez zupełnie obcą im agresywną kulturę. Wśród niezadowolonych przechodniów spotyka się też wielu muzułmanów zupełnie nie akceptujących ruchomego namiotu podpartego masztem w postaci kobiety. Do Polski zdaje się nie dotarło, że znakomita większość muzułmanów nie akceptuje skrajnego uprawiania ich religii i przemocy. Dżichadżistów, Salafistów itd. potępiają jeszcze bardziej niż czyni to niemieckie społeczeństwo. Z ich kręgów pochodzą takie sformułowania jak arabski faszyzm, zero procent religii i 100 % bandytyzmu w IS itp.

.Korzyści z globalizacji dla nas wszystkich są oczywiste. Wydaje się jednak, że elity tworzące współpracę międzynarodową na nowych zasadach zapatrzone w  korzyści zapomniały o ofiarach. zauważyli to przestępcy kryminalni i polityczni. Udało się im zorganizować ofiary i zagospodarować ich głosy wyborcze. Tam, gdzie są w mniejszości opowiadają o honorze, narodzie, niesprawiedliwości. Głupim mówią, że to oni są najmądrzejsi, a mądrzy tylko udają. Praktyka bolszewicka. Czasami jednak udaje się im trafnie sformułować problem, chociaż nie mają rozwiązania. 

Natomiast tam, gdzie zdobyli władzę, jak w Polsce,  następuje mafijny  podział łupów. Nawet nie udają, że mają jakiś program  gospodarczy i społeczny. Politycznie zabezpieczają siebie i swoich przed konsekwencjami kradzieży. Prezes zarządził korupcję społeczeństwa na niespotykaną skalę. Każdy, który wyrazi miłość do PiS-u otrzymuje dobrze płatne stanowisko, niezależnie od zdolności i kwalifikacji i ma zapewnioną bezkarność. Żyć , nie umierać. Raj na ziemi dla przestępców i durni. Każdy głupiec może liczyć na gabinet z sekretarką, która mu będzie podawała kawę. 

Na wyspie, dla żartu?, przegłosowano wystąpienie z Unii. Teraz odpowiedzialni kombinują brexit, który faktycznie ma pozostawić wszystko po staremu. Ogromny realny problem dla wyspowego królestwa i całej Europy. A wystarczyło troszeczkę ciszej mówić o niesamowitym bogactwie kulturalnym przybyszy ze wschodniej Europy. Kilku szczególnie uciążliwych trzeba było wyrzucić do ojczyzny...

Czy tak zorganizowane narody mają szansę na wzrost poziomu życia i szacunek cywilizowanego świata? Oczywiście nie. Inne kraje unijne mogą jeszcze  obronić się przed kryminalnym populizmem. Wystarczy trochę przyhamować globalizację i konieczną integrację europejską. Wystarczy polepszyć ochronę granic Europy. Wystarczy ograniczyć wędrówki do krajów z lepszą opieką społeczną No i odsunąć od władzy ekonomistów, chociaż na kilka lat. Świat nie musi rozwijać się w tempie formuły pierwszej. Dajmy słabszym możliwością wygodnej jazdy w peletonie.

19:45, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (6) »
sobota, 27 sierpnia 2016

Wyobraźmy sobie faceta, który na co dzień dysponuje kwotą, która przewyższa roczny dochód rządu polskiego 60-krotnie. Razem z dziesięcioma kolegami zaczynającymi listę najpotężniejszych funduszy inwestycyjnych chodzi o sumkę w wysokości 22 biliony dolarów. 22 000 000 000 000 $. Ten ważny facet nazywa się Larry Fink i zarządza największym na świecie funduszem inwestycyjnym zwanym skromnie Blackrock. Mr. Billy McNabb z firmy Vanguard zajmuje drugie miejsce z 3 600 mld $. Mr. Joseph Hooley firma State Street na pozycji trzy zarządza sumą 2 300 mld $.

Z całą pewnością znajomość tych nazwisk i firm w Polsce jest znana tylko nielicznym specjalistom, pomimo, że odgrywają podstawową rolę w gospodarce światowej. Szkoda. Nie tylko polscy politycy, ale większość demokratycznie wybranych rządów na kuli ziemskiej mogą panu Finkowi zwyczajnie skoczyć na... Pomyśli, że komar brzęczy mu koło ucha. Wyobraźmy sobie prezesa i jego ekonomistów w takiej roli. A wystarczy  dowiedzieć się jakimi kryteriami posługuje się pan Fink przy swoich decyzjach i już z pozycji nieznośnego komara przechodzi się na pozycję poważnego klienta jakim był na przykład Donald Tusk. Podstawy tej wiedzy uczą na wielu uniwersytetach. Jeżeli minister tego nie uwzględnia w praktyce rządowej, pozostaje mu rola nieznośnego komara. Tylko kwestią czasu jest, kiedy trafi go packa na muchy. Niestety, prezes zgarnął pod siebie zagubiony, chociaż bardzo patriotyczny naród, więc narodowi też się dostanie.

Jeżeli pan Fink dojdzie do wniosku, że budowany w Polsce system nakazowo-rozdzielczy  z polityką kadrową opartą na kryterium posłuszeństwa i pokazowej religijności będzie bardziej marnował ludzką pracę i oszczędności, niż przyczyniał się do pomnażania bogactwa to zwyczajnie rzuci hasło odwrotu z kraju nadwiślańskiego. I po kilku latach zabraknie w Warszawie papieru toaletowego jak kiedyś w PRL-u, a ostatnio w Wenezueli. Najbliższe otoczenie prezesa może liczyć na talony na zakup tego ważnego towaru.

Na razie wielcy inwestorzy mają nadzieję, że racjonalność wróci do polskiej polityki, jeżeli zwątpią to w krótkim czasie zostanie tylko gazeta pod tytułem "Prawda Prezesa" do... celów higienicznych. Pierwsze zagraniczne banki i duże sieci handlowe zaczynają się wycofywać. Średnio mają ochotę wpaść w szpony "znakomitych" managerów skokowych.  Amortyzacja inwestycji przemysłowych trwa dłużej, cztery do siedmiu lat, więc  fabrykanci będą jeszcze kilka lat próbowali w Polsce narodowo-socjalistycznej przetrwać. Zagraniczne fabryki samochodów w Polsce z całą pewnością uda się zaadoptować do produkcji pojazdu marki "Syrena" i "Polonez"... w ramach pisowskiej reindustrializacji Polski. Nie wydaje się, żeby poważni inwestorzy mieli ochotę inwestować w dobrą zmianę.

Informacja dla wyznawców rządu światowego rządzonego przez Żydów i komuchów i lewaków i liberałów i..., którzy za cel życiowy postawili sobie zniszczenie dzielnych Polaków, a wielki prezes wspólnie z absolwentami polsko-watykańskich seminariów dla duchownych obroni ojczyznę.  Otóż, pan Fink nie może kierować się jakimikolwiek kryteriami pozaekonomicznymi. Pieniądze jemu powierzone pochodzą od ludzi, którzy mu zaufali, że pomnoży ich oszczędności. Różne całkiem szlachetne organizacje jak fundusze emerytalne, chorobowe, biskupi itp. mają w tym też duży udział. Wszystkich interesuje tylko roczny procent wzrostu ich wkładów. Pan Fink, z pewnością nie jest w stanie poświęcić Polsce więcej swojego cennego czasu niż kilkanaście minut rocznie. Po za tym między Funduszami panuje twarda konkurencja.

Nie ma róży bez kolców. Niejaki Martin Schmalz, Szwab*, młodziutki (32 lat) profesor ekonomii na University of Michigen, postanowił sprawę zbadać ekonomicznie pod hasłem "Kto tu rządzi?". W tym celu dodał do siebie faktyczne udziały funduszy w czołowych przedsiębiorstwach. Na tropie ukrytego szefa dodał do siebie widoczne i mniej oczywiste udziały... Na przykład Blackrock ma znaczące udziały w Daimlerze i w BMW, jednocześnie Deutsche Bank też jest pod jego wpływem. Po dodaniu udziałów bezpośrednich i pośrednich może okazać się, że praktycznie Fundusz jest właścicielem obydwu spółek akcyjnych.

Prof. Martin Schulz postawił tezę. Fundusz mający ważny wpływ na konkurujące wzajemnie firmy nie jest zainteresowany wdrażaniem rewolucyjnych rozwiązać technicznych i organizacyjnych w jednej z firm. Na horyzoncie innowacji czekają duże zyski, ale pod drodze jest też ryzyko utraty wszystkiego. Udana modernizacja w jednej firmie powoduje straty w drugiej. Obie pozycje lądują w bilansie jednego Funduszu.

Fundusz inwestycyjny jako współwłaściciel wszystkiego staje się hamulcowym rozwoju. Dla entuzjastów postępu jest to tragedia ale dla przeciętnego uczestnika funduszu mniejsze zyski, bez gwałtownych wydarzeń, są strawniejsze. Dobrze jest też wiedzieć, że prawo jazda uzyskane w młodości utrzyma swoją ważność do końca naszego życia. Jeżeli czytam, że fizycy budują komputer kwantowy, a mikrobiolodzy kombinują maszynę biologiczną, ogłaszając jednocześnie potencjalnym rodzicom możliwość realizacji zamówienia na potomka z niebieskimi oczyma, to zastanawiam się czy nie odpuścić i.. żyć jak zwyczajny człowiek, usiąść  w cieniu pod kasztem, otworzyć na upał kolejną butelkę piwa , dopóki obydwu przyjemności nie zastąpi chip wstrzelony pod moją skórę, a tradycyjny siad pod drzewem z butelką z prawdziwego szkła z piwem podobno takim samym od Średniowiecza dostępny będzie tylko dla bogaczy. Larry hamuj!

Być może to jest powodem, że energia odnawialny tak długo przebijała się, a samochody elektryczne nie chcą powstawać w przemyśle samochodowym. Nawet niemiecka poczta produkuje elektryczne samochody dostawcze, ponieważ tzw. przemysł motoryzacyjny nie miał na to ochoty. 

Takie i podobne dyskusje toczą się we współczesnym świecie. Życzę każdemu polskiemu studentowi ekonomii zainteresowanie się prawdziwymi problemami współczesnego świata i zupełne olanie ekonomii opartej na pamięci prezesa. To jest tylko prymitywna parodia peerlowskiego socjalizmu, ponieważ pamięć faceta zawodzi. Szkoda czasu. Wtedy nie tylko Szwab, ale też trzydziestoletni Polak zostanie profesorem amerykańskim albo kilka lat później szefem największego funduszu inwestycyjnego.

 

* Nie wiem, skąd się w języku polskim znalazło niesympatyczne określenie "oszwabić" ale pewnie były powody. Szwabi są starodawnym plemieniem germańskim, które do dzisiaj zamieszkuje tereny na północ od Bodensee w dzisiejszej Badenii- Wirttembergii i troszeczkę w Bawarii. Na zachodzie ogranicza Szwabię Czarny Las. Stolicą Szwabii uważa się Stuttgart. Nazwę ludu wymyślili Rzymianie. Kto umie czytać i pisać i stworzy biurokrację ten rządzi światem prze wieki. 

Szwabii uchodzą za bardzo oszczędnych, bardzo dbających o swój majątek. Przez to niektórzy podejrzewają ich o brak fantazji. Mają swój charakterystyczny dialekt i rozpoznawalny akcent w języku literackim (Hochdeutsch). Sami uważają swoją ojczyznę za kraj  "poetów, myślicieli i wynalazców". Wolfgang Schäuble od wielu lat federalny minister finansów, który każdego roku zbiera więcej podatków niż się "uczeni" spodziewali, jest oryginalnym Szwabem.

Z drugiej strony inż. Carl Benz Badeńczyk z Karlsruhe wymyślając współczesny samochód (posiadacz patentu) większą część życia przeżył w stanie bankructwa, chociaż bez trudu mógł mieć lepiej, ale facet miał pomysł na przekór wszystkim. Zycie jego rodziny  w znacznym stopniu finansował bogaty teść, ponieważ bardzo kochał swoją córkę. Natomiast, kiedy jego córka Bertha Benz kochająca wynalazcę udowodniła, że samochodem da się podróżować, do sprawy włączyli się Szwabi ze Stuttgartu i zwyczajnie wyrolowali wynalazcę. Dzisiaj potomkowie wielkiego Benza nie mają nic wspólnego tzn, żadnych korzyści z faktu, że ich przodek, kiedyś, tylko trzy pokolenia do tyłu, był takim sobie badeńskim Bill Gatesem. Czyżby Carl Benz i jego rodzina zostali zwyczajnie oszwabieni? 

Oczywiście, to jest historia. Dzisiaj Schwabenland zamieszkały jest  przez wszystkie narody świata, też Polaków, też Niemców pochodzących ze wszystkich możliwych plemion germańskich, a aktualnie rządzą Zieloni i ... cykliści, czyli ogólnie lewacy. Blisko 11 mln mieszkańców przekazują rządowi około 45 mld euro. Dla porównania blisko 40 mln Polaków składa się na około 80 mld.

Nic dziwnego, powie ktoś, powodem jest niska bezrobotność w B-W wynosząca aktualnie około (3,7 %) i... statystyczna siła nabywcza każdego mieszkańca w wysokości 22 000 euro rocznie.

Nieźle byłoby, gdyby prawdziwi Polacy zainteresowali się prawdziwym światem i spróbowali zrozumieć jak on naprawdę biega, zamiast bezkrytycznie podążać za fałszywymi prorokami. Nawet Biblia to zabrania.18:54, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (5) »
wtorek, 23 sierpnia 2016

Nasze domy i mieszkania okradają dobrze zorganizowane wschodnio europejskie bandy. Z każdym rokiem jest coraz gorzej. Państwo w ogóle i policja w szczególe robią nie wiele. Takie jest dosyć powszechne przekonanie

Obywatele zaczynają się bronić, ku uciesze sprzedawców różnych przyrządów do samoobrony. Gdzieniegdzie obywatele organizują się w nocne patrole. Rzeczywiście życie zdaje się potwierdzać skuteczność tych działań. W jednej z dzielnic miasta Pforzheim na skraju Czarnego Lasu po wyjściu nocnych patroli ilość włamań zmalała do zera. Tak przynajmniej doniosła prasa.

W zeszłym roku dokonano 167 tysięcy włamań zgłoszonych formalnie. Policja informuje, że zidentyfikowano sprawców w 16 %. Niestety są to tylko przypadki, kiedy policja z prokuraturą uważają, że mogliby złożyć w sądzie akt oskarżenie, lecz tego  nie robią ponieważ potencjalni sprawcy są za granicą poza zasięgiem niemieckiego systemu sprawiedliwości. Natomiast skazanych przez sąd zostaje poniżej 3 % sprawców z tego około jedna trzecia idzie na konto cudzoziemców.

Skąd więc wiadomo, że dobrze zorganizowani wschodni Europejczycy odpowiadają za pozostałe niezbadane przestępstwa? Oczywiście nie wiadomo, jednak ich przewaga wśród przestępców utrzymują się w wypowiedziach polityków, gorszych publicystów, policyjnych rzeczników prasowych i przeciętnych piwoszy.

W zeszłym roku dokonano 167 tysięcy włamań zgłoszonych formalnie. Uważa się powszechnie, że ilość włamań osiąga niespotykane liczby i ciągle wzrasta. Kolejna półprawda. Najwięcej, bo aż  227 tysięcy włamań odbyło się w roku 1993. Liczba ta spadła w roku 2008 do 109 tysięcy. Rzeczywiście od 2008 roku ilość włamań do mieszkań systematycznie wzrasta. 

Jednocześnie policja donosi, że wzrostowi przestępczości po 2008  towarzyszy systematycznie zmniejszanie etatów. Jeszcze ciekawsza jest mapa Niemiec pokazująca ilość włamań. Na czerwono zaznaczone są Hamburg, Bremen i duże miasta Zagłębia Ruhry. Czerwony kolor pokazuje 400 i więcej włamań na 100 tysięcy mieszkańców. Dokładnie rejony z największymi problemami socjalnymi jak brak zatrudnienia są czerwone. Każde dziecko wie, że na południu Niemiec mieszkają ludzie bogaci, bezrobocie od lat utrzymuje się w granicach 3 do 6%, i z całą pewnością złodziej może spodziewać się znakomitych łupów liczba włamań nie przekracza 40 i tylko w nielicznych rejonach osiąga liczbę 100, czyli co najmniej cztery razy mniej niż na niemieckim górnym śląsku. Nawet obszary wzdłuż Odry uchodzące za złodziejskie eldorado mogą pochwalić się liczbami poniżej 200.

Oglądając statystyki gołym okiem widać, że oszczędności w policji i obniżenie się poziomu życia dolnych warstw społecznych sprzyja przestępczości. Trudno przecież oczekiwać, żeby "dobrze zorganizowani wschodnio europejscy włamywacze" okradali biedaków w Dortmundzie, kiedy w Stuttgarcie czekają na nich bogacze... 

Takie i podobne informacje możemy dowiedzieć się z mediów, kiedy redaktorzy i naukowcy robią co chcą i żaden polityk albo komendant policji nie ma możliwości im w tym przeszkodzić. Lepiej jeszcze, politycy i policjanci muszą znaleźć odpowiedź na rzeczywiste problemy, chociaż czasami miało się wrażenie, że woleli by wygodnie pozostać przy koncepcji zagranicznych przestępców, którzy są jak pogoda, nic przeciwko temu nie da się zrobić. A tak już zwiększono znacznie ilość etatów policyjnych... Podniesienie poziomu życia, płaca minimalna, zasiłki wszelkiego rodzaju są trudniejsze do podniesienia i to jest zupełnie inny temat.

15:27, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (7) »
czwartek, 18 sierpnia 2016

Dzisiaj pojawiła się  informacja o tym jak niemiecki Urząd do Spraw Dzieci i Młodzieży. Tym razem w Esslingen na południowym zachodzie porwano polskie niemowlę ze szpitala, oczywiście, żeby je zgermanizować.  Podobno nadali już maleństwu straszne niemieckie obywatelstwo. W internecie zagotowało się. Niemcy polują na polskie dzieci jak za Hitlera... itd. itd. Resztę bzdur każdy może sobie sam przeczytać.

Problemem jest przede wszystkim kiepskie dziennikarstwo, które zapomina albo nie ma pojęcia, że w Polsce jest identyczne prawo i dzieci są odbierane rodzicom, kiedy powstała sytuacja rodzinna zagraża zdrowiu i życiu dziecka. Nie wiem jak w Polsce, ale jakikolwiek pracownik Jugendamtu ma zabronione informowanie dziennikarzy i obcych w ogóle na temat powodów interwencji. Dzieje się to właśnie dla dobra dziecka i jego rodziców. Publiczna dyskusja pozostawia ślady i nawet wiele lat później po rozwiązaniu problemu może wypłynąć, powodując różnego rodzaju nieprzyjemności.

Dlatego dziennikarz chcący grzebać w rodzinnej tragedii skazany jest na informacje "pokrzywdzonej", która oczywiście nie jest ograniczona prawem administracyjnym i może opowiadać co chce. Przyzwoity dziennikarz napisałby wtedy, że informacje posiada tylko od pokrzywdzonej, ponieważ Urząd dla dobra dziecka odmawia udzielenia informacji.

A już rozgrywanie wielkich konfliktów międzynarodowych na "ciele" rodziny, która sobie życiowo wyraźnie nie daje rady jest prymitywnym barbarzyństwem. Nawoływanie do ostrych posunięć rządowych jest zwyczajnie śmieszne i utrudnia poważne traktowanie rządzących w Polsce.

Oczywiście urzędnicy mogą się mylić, Dlatego w ciągu kilku dni po "porwaniu" dziecka konieczna jest decyzja sądu podtrzymująca tą sytuację. Sędziowie doskonale wiedzą, że urzędnicy nie są nieomylni. Z reguły znają wiele podobnych spraw, więc mają doświadczenie, są zupełnie niezależni od ratusza. Jeżeli oni też dadzą się błędnie oczarować urzędową argumentacją, nastąpi odwołanie do wyższej instancji... Zdarza się, że sprawa może być prawnie nie jasna i nie do rozstrzygnięcia na korzyść "pokrzywdzonej" rodziny, wtedy trafi do Trybunału Konstytucyjnego (Verfassungsgericht), który musi znaleźć prawne rozwiązanie problemu. Oczywiście do procedur sądowych potrzebny jest adwokat. W przypadku osób niezamożnych koszty pokrywa Urząd do Spraw Socjalnych (Sozialamt). To naprawdę funkcjonuje, ponieważ sędziowie znają swój fach, są niezależni i naprawdę martwią się o dobro dziecka.

Natomiast pan polski minister od zagranicznych spraw powinien pouczyć swoich konsuli. Taki konsul porozumiałby się dyskretnie z "pokrzywdzoną" obywatelką polską i pomógł by jej w kontakcie z niemieckim adwokatem, który być może mówi po polsku i tyle. W jakim stopniu koszty takiej pomocy obciążają polskich podatników zapisane jest z pewnością w prawach konsularnych. I tyle. Zresztą do niedawna tak to się odbywało. Jak jest teraz po dobrej zmianie nie wiem. Trybunału Konstytucyjnego w RP już praktycznie nie ma. Sędziowie systematycznie podporządkowywani są "światłym" politykom...

Jeśli chodzi o obywatelstwo, rzeczywiście dzieci przez urodzenie mają prawo do niemieckiego obywatelstwa, ale nie tracą rodzimego. Chodzi o to, żeby dziecko nie czuło się wyobcowane w przedszkolu, szkole... Związane to jest z pewnymi przywilejami dla niemieckich dzieci. Ułatwia udział w szkolnych wycieczkach zagranicznych. Natomiast po osiągnięciu pełnoletności młody człowiek może sam zdecydować o swojej przynależności państwowej. Trudno przyczepić się.

Jeszcze jedna ogólna uwaga do tematu. Często w dyskusji pada argument, że polska kultura pozwala dzieci  inaczej traktować niż na zachodzie. W porządku, ale polska rodzinna pedagogika obowiązuje tylko na terytorium RP. I trudno wymagać, żeby urzędnicy Jugendamtu się na tym znali. Zresztą starsze roczniki wiedzą o co chodzi, ponieważ sami to przeżyli. W międzyczasie zostali naukowo przekonani, że nie było to najlepsze. Gdyby uważali inaczej, być może przenieśli by się do Polski.

Zresztą dokładnie w Esslingen, Stuttgarcie żyją zgodnie 181 narody. Wszyscy razem budują mercedesa i porsche. Ale coś takiego przekracza możliwości pojmowania świata "prawdziwego" polskiego patrioty, który kiedy ma chwilę czasu pomiędzy siłowymi awanturami, marzy o wycieczce limuzyną ze Stuttgartu. 

22:12, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (7) »
środa, 17 sierpnia 2016

Przedsiębiorstwo jest dzisiaj warte około 5 miliardów złotych. Zatrudnia aż? 600 osób z 60 narodów. Powstało w roku 2005 w małej  Ehingen na wschód od Stuttgartu. Nazywa się TeamViewer GmbH. Gminę Ehingen zamieszkuje około 14 tysięcy mieszkańców. Przed kilku laty TeamViewer GmbH przeniósł się do stolic powiatu Göppingen, gdzie mieszka ponad 50 tysięcy. Od dwóch lat firma jest własnością  angielskiej spółki inwestycyjnej.

Kilka dni temu byłem w miasteczku Emden na nieistniejącej granicy niemiecko-holenderskiej. Kiedyś miejscowa stocznia budowała eleganckie statki pasażerskie klasy Aida. Dzisiaj trzy pływające i jeden suchy dok stoją puste. Firma egzystuje ratując się remontami i przeglądami statków, które kiedyś były wielkie, ale przy dzisiejszych olbrzymach oceanicznych wyglądają cieniutko. Część terenu stanowi parking nowych samochodów, które czekają na załadunek, żeby popłynąć do Anglii. Natomiast kilkanaście kilometrów dalej wybudowano nowy terminal pozwalający załadować samochody na oceaniczne giganty.

Oprócz tego Volkswagen wybudował tutaj montownię samochodów, z litości i na zamówienie polityczne. Niestety, ostatnie kłopoty niemieckiego producenta, dramatyczny spadek wartości akcji o połowę, spadek zamówień powoduje, że mieszkańcy Emden niemieccy i cudzoziemscy nie śpią spokojnie.

Kilka hut i koksowni opuściło już Niemcy w kierunku Chin. Wielka i z pewnością bardzo nowoczesna huta w Duisburgu niby dalej unowocześnia się, ale jednocześnie chce sprzedać pojedyncze zakłady i zapowiada kilkutysięczne redukcje zatrudnienia. No cóż pociąg hutniczy odjechał już dawno do krajów azjatyckich, gdzie dobrą stal udaje się produkować taniej niż w Europie. Potentatem stalowym na cały świat jest dzisiaj Hindus. Może kupi kolejną niemiecką hutę?

Tyle do przemian gospodarczych we współczesnym świecie. Na tym tle program rządowy obecnej większości parlamentarnej o reindustrializacji narodowej Polski, rozbudowę przemysłu stoczniowego itp. jest zwykłym bredzeniem jakiegoś małego Jarka. Albo ci ludzie zupełnie nie orientują się, co się w świecie dzieje, albo cynicznie odwołują się do kiepskiej wiedzy ekonomicznej swoich wyborców. Izolacja narodu od świata może się udać, lecz wynik jest zawsze taki sam, do obejrzenia Korei Północnej, Wenezueli, gdzie po kilku latach narodowej polityki pomimo gigantycznych skarbów w ziemi, zabrakło papieru toaletowego.

Po za tym, co takiego wisi w powietrzu Ehingen, że wymyślono i stworzono tam TeamViewer, a czym oddychają mieszkańcy Emden, Duisburga i we wsiach, miasteczkach na wschód od Odry, że im coś takiego nie wychodzi? Jestem przekonany, że bozia rozdziela inteligencję równo i sprawiedliwie w różnych regionach świata. Czyżby kultury narodowe i miejscowe mentalności utrudniały posługiwanie się fantazją i rozumem? 11:22, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (8) »
sobota, 13 sierpnia 2016

Wychowanie religijne i autorytatywne powoduje zanik części mózgu odpowiedzialnych za wolną wolę, inicjatywę, ciekawość świata i poczucie odpowiedzialności. Po prostu organy nie używane karleją do całkowitego zaniku. Żywe organizmy ciągle zmieniają się, optymalizują zużycie energii, starają się redukować organy, które nie są potrzebne do przeżycia i rozmnażania. 

Natomiast nowoczesny świat, gdzie ludziom żyje się najlepiej posługuje się codziennie osobistą wolnością i odpowiedzialnością, a warunkiem kariery jest niczym nieograniczona ciekawość świata. Tutaj facet i facetka sami osobiście podejmują decyzje prywatnie i służbowo i w naturalny sposób są gotowi ponosić konsekwencje swojego działania. Od dziecka, codziennie trenują neurony i ich połączenia, które są potrzebne do takiego stylu życia. 

Natomiast w okolicach, gdzie w pobliżu zawsze znajdzie się jakiś ksiądz albo kacyk, albo cały dyktator nie ma zupełnie takiej potrzeby. Oni wiedzą nie tylko "lepiej" ale przynajmniej teoretycznie w sposób odczuwalny dla mas deklarują przejęcie odpowiedzialność za swoje pomysły. Historycznie w prawdziwej rzeczywistości są pierwszymi, którzy uciekają w razie draki. Dyktatorzy i kapłani robią jednak wszystko, żeby lud nie dowiedział się tego. Stąd naturalna konieczność manipulacji wiedzą o przeszłości. Zadaniem nauk historycznych jest przekonanie ludu, że zawsze tak było jak jest i będzie. Chrystus prezesem narodów.

Z naturalnego, odruchowego interesu luda, taki outsourcing ma swoje zalety. Po pierwsze zapewnia spokojne spanie, ponieważ za wszelkie nieszczęścia odpowiadają ONI. Nie ma zupełnie potrzeby dociekanie przyczyn większych i mniejszych katastrof osobiście, na co niewytrenowany umysł reaguje bólem. Najprostszym i sprawdzonym przez pokolenia środkiem przeciwbólowym jest alkohol etylowy.

Nic więc dziwnego, że przybysze do Niemiec robią wzorcową niedzielną frekwencję w kościołach, gdzie  kapłani przysłani "na delegację" dorabiają sobie w ojczystym języku. "Po mszy, po spowiedzi uspokajam się, czuję się wolny, pogodzony ze światem." I to jest szczere i prawdziwe uczucie. Rzeczywiście scenariusze kościelne powodują uczucie wyzwolenia od... odpowiedzialności za siebie. Słowo wolność jak wiele innych ważnych pojęć może mieć różne znaczenia.

W poniedziałek następuje powrót do rzeczywistości i trzeba sobie znaleźć jakiegoś szefa, najczęściej Niemca albo Turka, którzy przejmą za nas codzienną odpowiedzialność. W ten sposób, zbyt często polski maturzysta, (-stka) albo technik trafia pod kierownictwo miejscowego pomocnika majstra, który zdołał zdobyć dyplom podstawówki.  Za często polskich akademików spotyka się na taśmach produkcyjnych.PS Powyższy tekst nie zamierza nikogo obrażać i jest oparty o aktualną wiedzę o życiu mózgów zwierzęcych, w szczególności gatunku homo sapiens. Najważniejszą funkcją wychowania dzieci i młodzieży jest trenowanie mózgu. Tak jak w klubie fitness można wzmocnić mięśnie zapobiegając chorobom kręgosłupa i dotlenić rozum, ale można tam też hodować masywne karki podtrzymujące pustą głowę.

13:14, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (5) »
piątek, 27 maja 2016

Każdy cudzoziemiec podejrzany o jakikolwiek związek z polskością, może zostać zatrzymany w areszcie na terenie Polski do czasu wyjaśnienia sprawy. Podobno takie groźby są rozpowszechniane przez konsulaty RP w Niemczech. 

Kilku moich znajomych zrezygnowało już z urlopu w kraju. Chodzi o to, że w Niemczech mieszka wielu byłych obywateli polskich od bardzo wielu lat, nie mają polskich dokumentów i często nie bardzo wiedzą, czy posiadają jeszcze polskie obywatelstwo. Dużo osób posiadających polsko brzmiące imiona i nazwiska i mniej lub więcej mówiących po polsku nie posiada polskiego obywatelstwa w ogóle. Władze pomogą im w wyjaśnieniu sytuacji.

Rząd "dobrej zmiany" postanowił radykalnie skończyć z bałaganem. Dotychczasowe władze, z chlubnym wyjątkiem PRL-u, zupełnie nie interesowały się Polonią. Taki Polonista mógł sobie żyć jak chciał zupełnie olewając patriotyczne obowiązki wobec ojczyzny. Najwyższy czas z tym skończyć, szczególnie, że wielu, szczególnie niemieckich Polaków nie rozumie zupełnie dobrej zmiany i ulega naiwnie wrogiej propagandzie.

Wiadomo, że Polonia nie stoi murem za prezesem, więc trzeba do nich indywidualnie dotrzeć, dać im szansę na przyłączenie się do dobrych przemian albo, niestety, trzeba będzie karać za działalność wywrotową, która jest wstępem do terroryzmu, który musi być zwalczany w zarodku.

W przyjemnej atmosferze aresztu, będzie okazja i czas, żeby porozmawiać o znajomych, o sąsiadach, o ich pochodzeniu i poglądach. Z całą pewnością uda się w ten sposób dotrzeć do zbłąkanych rodaków, którzy potrzebują serdecznej pomocy z ojczyzny, a nie wiedzą o możliwościach jakie powstają po deklaracji poparcia dla prezesa. Już PRL pokazał, że to funkcjonuje.

Być może przesadzam. Być może chodzi o to, żeby otoczyć opieką socjalną (zasiłki) obywateli polskich za granicą, żeby mogli tam żyć dumnie, honorowo i narodowo, budząc tym podziw i zazdrość tubylców.

Z dawnych czasów przypominam sobie, że wolne państwa udzielające azyl i obywatelstwo zaznaczały, że ich opieka konsularna nie dotyczy terytorium dyktatury z której azylant uciekł. Z drugiej strony istnieje w cywilizowanym świecie procedura policyjnego ustalania tożsamości podejrzanych o przestępstwo, więc niedługo usłyszymy jak bardzo "Polska zbliża się do standardów europejskich".14:17, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (8) »
czwartek, 28 kwietnia 2016

W kasie niemieckiej kasy emerytalnej dla katolików KZVK nagle brakuje około 7 mld euro.  Tak wynika z  obliczeń przedstawionych przez FAZ  i publikacje w fachowej prasie ubezpieczycieli.

Biskupi w Niemczech uprawiają tzw. kasę uzupełniającą, do której należy 1,1 mln członków płacących i około 150 tysięcy emerytów.  Pracownicy kościoła są obowiązkowo ubezpieczeni w KZVK. Składka została w ostatnich latach zwiększona z 4,8 do 7,1% płacy brutto.

W kasie powinno być 22,5 mld, lecz jest tylko 15,6 mld euro. Kwota jest tak ogromna, że niektóre niemieckie biskupstwa mają dużą szansę na bankructwo w najbliższych latach.

Niejasne jest w jaki sposób konto emerytalne miałoby zostać uzupełnione. Podpowiadam, że można by włączyć do funduszu polskich dzierżawców kościelnej świętej ziemi. Aktualne polskie prawo zapewnia w sposób nieubłagany wzrost powierzchni biskupiej ziemi rolnej i lasów. Tradycyjnie, historycznie  polski chłop pomiędzy wizytami w kościele zawsze uprawiał pańską albo kościelną ziemię, a pan z plebanem biesiadowali. Przyzwyczajenia historyczne. Od własnej własności z reguły przewracało mu się wieśniakowi w głowie, stąd konieczność dobrej zmiany.

Zdaje się, że moja rada jest już trochę spóźniona. Biskup Wysocki chwalił się przed amerykańską Polonią w Doylestone „Prezydent Duda jest darem od pana Boga”. Do pani premier  „ 0trzymaliśmy wielki dar, otrzymaliśmy to wszystko, (…) i wszystko będziemy robili, żeby tego nie zmarnować.”

Wystarczy zwrócić się o poradę do niemieckich biskupów. Niemcy tradycyjnie historycznie znają się na ekonomii, nawet kiedy czasami udaje im się stracić. Z nimi będzie łatwiej spieniężyć dary boże.

14:58, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (5) »
sobota, 16 kwietnia 2016

Już pojawiają się polskie teksty o łamaniu trójpodziału władzy w Niemczech, zgodnie z zasadą sam łamiesz prawo, więc nie masz prawa ty wstrętny szwabie! nam zarzucać łamania prawa.

Otóż przypadek satyryka niemieckiego Jan Böhmermann..... jest dowodem wielkiego poszanowania prawa w ogóle, wolności słowa i odczuć mniejszości w szczególe, co zostanie w niniejszym wywodzie udowodnione.

Wypis z niemieckiego Kodeksu karnego:

§  103 Beleidigung von Organen und Vertretern ausländischer Staaten

(1) Wer ein ausländisches Staatsoberhaupt oder wer mit Beziehung auf ihre Stellung ein Mitglied einer ausländischen Regierung, das sich in amtlicher Eigenschaft im Inland aufhält, oder einen im Bundesgebiet beglaubigten Leiter einer ausländischen diplomatischen Vertretung beleidigt, wird mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe, im Falle der verleumderischen Beleidigung mit Freiheitsstrafe von drei Monaten bis zu fünf Jahren bestraft.

(2) Ist die Tat öffentlich, in einer Versammlung oder durch Verbreiten von Schriften (§ 11 Abs. 3) begangen, so ist § 200 anzuwenden. Den Antrag auf Bekanntgabe der Verurteilung kann auch der Staatsanwalt stellen.

§ 104a Voraussetzungen der Strafverfolgung

Straftaten nach diesem Abschnitt werden nur verfolgt, wenn die Bundesrepublik Deutschland zu dem anderen Staat diplomatische Beziehungen unterhält, die Gegenseitigkeit verbürgt ist und auch zur Zeit der Tat verbürgt war, ein Strafverlangen der ausländischen Regierung vorliegt und die Bundesregierung die Ermächtigung zur Strafverfolgung erteilt.

Chodzi o to, że obrażanie przedstawicieli zagranicznych rządów jest karalne, nawet do pięciu lat więzienia. Warunkiem wszczęcia postępowania prokuratorskiego jest wniosek zagraniczny oraz zezwolenie Rządu Federalnego.

Przepis pochodzi z Kodeksu karnego z roku 1871 i stanowi część rozdziału "Obraza majestatu". Wtedy, w czasach feudalnych było to ciężkie przestępstwo zagrożone karą dożywocia. Jakoś przeżył przecież już siedemdziesiąt lat demokracji. Raczej z braku czasu nie został z kodeksu usunięty. Powszechnie uważa się, że  paragraf chroniący zwykłych ludzi jest wystarczający dla lepszych gości.

Satyryk Jan Böhmermann w towarzystwie kolegi Ralfa Kabelki postanowił zająć się sprawą po swojemu. W programie tv "Neo Magazine Royale" wyrazili podziw dla koleżeństwa telewizyjnego, którzy zdążyli już wielokrotnie pokazać humorystycznie i bardzo krytycznie prezydenta Turcji  Erdogana. Wyszło z tego rozważanie o granicach wolnego słowa, czyli jak mocna jest konstytucyjna wolność słowa przeciwko kodeksowi karnemu, który zabrania obrażać prezydentów.

Böhmermann jak przystało na komedianta, dla lepszego zrozumienia problemu zaczął recytować wiersz. Przedtem jednak powiedział, że jest zły przykład i... oryginalny tekst audycji według Spiegel-Online:

 

Sackdoof, feige und verklemmt,

ist Erdogan, der Präsident.

Sein Gelöt stinkt schlimm nach Döner,

selbst ein Schweinefurz riecht schöner.

Er ist der Mann, der Mädchen schlägt

und dabei Gummimasken trägt.

Am liebsten mag er Ziegen ficken

und Minderheiten unterdrücken,

 

Böhmermann: Das wäre jetzt quasi 'ne Sache, die...

 

Kabelka: Nee!

 

Kurden treten, Christen hauen

und dabei Kinderpornos schauen.

Und selbst abends heißt's statt schlafen,

Fellatio mit hundert Schafen.

Ja, Erdogan ist voll und ganz,

ein Präsident mit kleinem Schwanz.

 

Böhmermann: (lacht über eine Keyboard-Arabeske der Band) Wie gesagt, das ist 'ne Sache, da muss man...

 

Kabelka: Das darf man NICHT machen.

 

Böhmermann: Das darf man nicht machen.

 

Kabelka: Nicht "Präsident" sagen.

Jeden Türken hört man flöten,

die dumme Sau hat Schrumpelklöten.

Von Ankara bis Istanbul

weiß jeder, dieser Mann ist schwul,

pervers, verlaust und zoophil -

Recep Fritzl Priklopil.

Sein Kopf so leer wie seine Eier,

der Star auf jeder Gangbang-Feier.

Bis der Schwanz beim Pinkeln brennt,

das ist Recep Erdogan, der türkische Präsident.

 

Jan Böhmermann użył klasycznych pojęć z zakresu tureckich pojąć obrażających. Z całą pewnością chodził do szkoły z turecką młodzieżą, więc nie miał z tym problemu. "jego oddech... świńskie pierdnięcie pachnie piękniej" "najchętniej pieprzy kozy" " wszyscy wiedzą od Instanbułu do Ankary, że on jest pedałem" "Prezydent z małym kutasem" itd. itd.

Całe zdarzenie odbywa się zgodnie z prawem niemieckim i szacunkiem do tradycji. Obrażony prezydent miał prawo się obrazić i złożyć skargę. Monachijski adwokat Erdogana zapowiedział procesowanie do końca, czyli do Trybunału Konstytucyjnego.

Pani kanclerz była zobowiązana sprawę rozpatrzyć w konsultacji z fachowymi ministrami. W swojej pozytywnej decyzji uwzględniła też uczucia mniejszości tureckiej, jak i mieszkańców Turcji, członka NATO i w ogóle państwa zaprzyjaźnionego.

Za oskarżonym satyrykiem stoi murem i pieniędzmi telewizja (państwowa). Rozpętała się bardzo publiczna dyskusja na temat, co z całą pewnością podniesie o kilka centymetrów poziom kultury prawnej społeczeństwa. Niemiecka publiczność zawodowa i obywatelska jest bardzo ciekawa w jaki sposób i dlaczego i gdzie kolejne sądy ustalą granicę pomiędzy absolutną wolnością słowa i karalnym obrażaniem bliźniego. Grubość skóry człowieka jest historycznie zmienna, więc od czasu do czasu konieczne są nowe pomiary.

Ale można i tak: "Wprawdzie nie znam Böhmermanna, nie słyszałem wiersza, ale jako pochodzący z Turcji obywatel niemiecki jestem zdecydowanie przeciwko." Tak powiedział do mikrofonu i kamery tv pewien przechodzień. W każdym społeczeństwie, także wśród oryginalnych tubylców niemało jest osobników odpornych na zasady logiki i prawa. Kiedy przypadkiem przejmą władzę, rozkład państwa prawa jest nieunikniony. Umacnia się prawo naturalne. Najsilniejszy bierze wszystko. Słabym kij w d...

17:07, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (25) »
piątek, 15 kwietnia 2016

Straszenie wojną

Gdybym był artystą zbudowałbym bardzo realistyczną instalację antywojenną. Na ulicy wśród gruzów porozrzucano zwłoki, kobiet idzieci i żołnierzy z uzbrojeniem. Niektóre ręce i nogi występują samodzielnie. Na kamieniu siedzi piękna żywa matka z martwym dzieckiem na ręku. Dziecku brakuje jednej rączki i nóżki. Może dodać jeszcze rozszarpane na strzępy zwierzęta domowe. Niektórzy ludzie bardziej przejmują się losem psów i kotów, niż ludźmi.  Wszystkie postacie muszą wyglądać czysto, elegancko i modnie jak ty i ja w drodze do pracy albo kościoła. Z gruzowiska wystają świeżutkie symbole partyjne i religijne. Film pokazujący zwyczajne mieszkanie czyste, nie zakurzone jak nasze własne tylko przedniej ściany brakuje oderwanej przez bombę. Reszta firanki powiewa na wietrze. Do nosa widza wdziera się trupi zapach. Z sąsiedztwa dolatują naturalnie głośne odgłosy bitwy. Helikopter, karabin maszynowy, świst kul sprawiający wrażenie, że widz jest na celowniku strzelca…

Może byłaby to mądra alternatywa do rekonstrukcji słynnych bitew, gdzie polegli wstają i idą razem na piwo.

Do wojny trzeba ludzi zniechęcać każdego dnia w radio, telewizji, na ulicy, w parku, w szkole… tysiące korespondentów przygląda się z bliska różnym zacietrzewionym chorym patriotyzmem wojownikom, opisują, fotografują, filmują. Niestety redaktorzy w wygodnych stolicach cenzurują pracowicie, żeby wzajemne mordowanie i burzenie nie wyglądało zbyt groźnie i niesympatycznie. W jakim celu? Prawdopodobnie bajki lubimy bardziej od rzeczywistości. Reklamy są wtedy skuteczniejszą zachęto do zakupów?

Być może najlepszą antywojenną profilaktyką jest skuteczne straszenie kolejnych pokoleń szczególnie tych korzystających od
urodzenia z pokoju.

Po wojnie jest zawsze przed wojną. Przeważnie ktoś, kto osobiście przeżył prawdziwą wojnę z osobistymi stratami, traci ochotę na kolejną awanturę. Dla niego lepsze są wieloletnie pertraktacje od jednej nieudanej konferencji do drugiej, niż otwarcie honorowego i bardzo patriotycznego ognia z broni maszynowej.

Niestety, kiedyś wymierają świadkowie mordowania i burzenia. Ich wnuki znają już wojnę z pięknych bohaterskich opowieści albo gier komputerowych albo z poligonu. Po akcji idą pod prysznic i na kolację. Z każdej potyczki wychodzą żywi i cali. W domu czekają na nich uśmiechnięci najbliżsi. Wtedy łatwo jest strugać bohatera.  Można nawet nabrać ochotę na wojowanie. Któż nie chciał by zostać bohaterem.

Narodowi patrioci

Narody dające się cwaniakom politycznym wodzić za nos przy pomocy „Bóg Honor Ojczyzna” , „Allah jest wielki” i podobnie 
„wspaniałych, słusznych” haseł, są skazane na klęskę bliską fizycznej zagładzie. Nie zależy to zupełnie  od formalnego wyniku wojny. 

Wszystkie ruchy narodowo-socjalistyczne mają w programie mniej lub bardziej ukrytą wojnę. Bez mordobicia nie są w stanie osiągnąć swoich celów. Francuscy faszyści chcą odzyskać przegrany w plebiscycie Saarland, Niemieccy naziści chętnie wróciliby do Alzacji i Lotaryngii, chętnie też odzyskali by dla wielkich Niemiec  Breslau, Oberschlesien, Danzing, Allenstein itd. Polscy faszyści ciągle przypominają bardzo polskie?  Wilno i Lwów.

 

Unia Europejska

Niedawno pewien bardzo narodowy student z Wrocławia zapewniał mnie w polskiej nowomowie „pierdolę te wolności unijne. Na studia w Paryżu mnie nie stać.” Kiedy zapytałem, czy może sobie pozwolić na uczelnię warszawską, odpowiedział z rozpędu „…przy tych kosztach mieszkań oczywiście nie.”

Wiem, że wielu moim rodakom trudno jest w to uwierzyć, ale bardzo dobrą alternatywą do wojny jest Unia Europejska. Kto nienawidzi „brukselskich biurokratów” ten musi kochać wojnę. Otwarte granicy dla ludzi i towarów. Wspólne normy techniczne i podobne prawa. Polityka wyrównywania poziomu cywilizacyjnego i dobrobytu. Ochrona mniejszości przed większościami, szczególnie w krajach dojrzewającej demokracji. Itd. Itd.

Właściwie nie ma się o co bić. Prawdziwe i urojone konflikty międzynarodowe można rozwiązywać na salach konferencyjnych, bez trupów i kalek, bez zabitych „niewinnych” matek i dzieci, bez zburzonych miast.  Niektórym jednak honor na to nie
pozwala.

Jeżeli ktoś naprawdę wierzy, że jakikolwiek naród na świecie może schować swój łeb w przysłowiowy piasek, jest zwyczajnie głupi, ponieważ tyłek wystaje i nasz bohater nawet nie będzie widział, kto mu dał klapsa. 

Polska jeszcze w Unii Europejskiej

W Europie dotychczas udało się tą nieszczęśliwą tradycję wojenną powstrzymać. Nawet największy w historii ziemskiej konflikt komunizmu przeciwko  wolnemu światu, gdzie atomowe rakiety wycelowane chciałyby zniszczyć planetę wielokrotnie, został rozwiązany bez rozlewu krwi.  Polska „Solidarność” z Lechem Wałęsą i polskim Papieżem na czele zasadniczo się do tego przyczyniła. 

Tak, tak, wojna jest kontynuacją polityki przy pomocy przemocy zbrojnej. Świat jest pełen konfliktów, różnych problemów, które wołają za rozwiązaniem. W prawdziwym życiu bywa, że kiedy poradzimy sobie z jedną sprawą, pojawiają się kolejne. Tak było, jest i będzie. 

Cywilizowany świat po II WS postawił na rozwiązywanie konfliktów rozumem w formie pertraktacji. W dużym stopniu udaje się.
Jednak  tradycyjne społeczeństwa, tradycyjnie zabierają się do bójki, czyli używają nowoczesne przerażające środki bojowe jako argumentu. Wojna zbliża się nieubłaganie do naszych granic.

My wojenni pacyfiści

Każda wojna zaczyna się w naszych prywatnych osobistych emocjach i myślach. Armaty i bombowce kończą ten proces. „Niewinne” trupy gnijące  w ruinach domów zniechęcają bezpośrednich świadków, czasami jeszcze ich dzieci do kolejnej patriotycznej rzezi.

Ale wnuki… Już nieliczni pamiętają czasy czterdzieste i pięćdziesiąte XX wieku, kiedy codziennie i wszędzie  spotykało się ofiary wojny. Kalecy bez kończyn, zniekształcone przez wybuchy i pociski twarze i ciała przypominały. 

Przy piwie toczyły się wtedy rozmowy "Jeszcze został mi jeden odłamek w pośladku, ale chirurg powiedział, że nie warto go usuwać." "A ja mam żelazo w udzie. Dostałem tak, że wyglądało, że mi jaja urwało. Miałem szczęście. Trafiło  kilka milimetrów obok."

Dzisiaj po setkach tysięcy godzin konferencyjnego gadania widzimy znacznie więcej specjalnych parkingów i toalet niż niepełnosprawnych. Pokój panuje tam, gdzie się konferuje.

Obecnie w Polsce trwają przygotowania placu dla bitwy zastępczej pomiędzy Rosją i Ameryką. Oczywiście polskie mięso armatnie zadowoli się tradycyjnymi hasłami „Bóg Honor Ojczyzna”.  Niektórzy rodacy zrobią na tym szmal. Inni zostaną pośmiertnie obwieszeni medalami. Jeszcze inni stworzą "Wielką Emigrację". Trudno dokładnie określić, kiedy to nastąpi. Ale już teraz każdy z nas może się chwilę zastanowić, czy przypadkiem jego niektóre  pomysły, stosunek do bliźnich i polityczne przekonania nie przybliżają tej tragicznej chwili.

Póki co, Polacy dali się sztucznie podzielić na dwa plemiona. Plemię bardziej nienawistne, zawistne stanęło nie tylko na straży „jedynej słusznej prawdy”, lecz przejęło struktury państwowe i przekształca je w narzędzie zemsty. Dobry złego początek…

Przykład z ostatniej chwili

Właśnie toczy się zastępcza wojna pomiędzy Iranem i Arabią Saudyjską na terenie Syrii. Tamtejsi tubylcy dali się poróżnić między sobą. Wykorzystano różne sposoby czczenia tego samego Boga. Kiedy do walki przyłączyły się dwa mocarstwa, miliony  zwątpiły w swoją przyszłość i ruszyło do… pokojowej Unii Europejskiej.

Na placu boju pozostali ci najbardziej honorowi „patrioci”. Drugi sort Syryjczyków musi w obozach cierpliwie czekać, aż się pierwszy sort nawzajem wymorduje. Takie wojny kończą się dopiero wtedy, kiedy zaczyna brakować patriotów chętnych do strzelania. Zródła zaopatrzenia w broń i amunicję zdają się być niewyczerpane.

Może pokazywanie prawdziwej wojny w całej swojej brzydocie i brudzie  codziennie w telewizji polskiej ostudziło by trochę rozpalone przez politycznych cwaniaków polskie głowy.

 

PS Wojna pomiędzy Rosją, a Ameryką już się na terytorium polskim dzieje. Na razie na punkty prowadzi Rosja. Dwóch wielkich religijnych menagerów uzgodniło w Hawanie strefy wpływów, czyli obszary z których będą czerpali dochody niezależnie od wyniku wojny. Zresztą polskim biskupom jest bliżej do zwalczającego gender Putina, niż do zepsutego moralnie Zachodu. "Skandaliczny" atak żałosnych parafian na biskupa w niemieckim Limburgu, który miał wydać zbyt dużo pieniędzy na budowę swojej rezydencji, już dzisiaj w Polsce byłby niemożliwy, chociaż niedawno czepiano się biskupa, że hoduje ozdobne daniele. "...a co? Powinien biskup hodować szczury?"  09:24, danekstraszynski , Polityka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 kwietnia 2016

Wielkie oburzenie...  instynkt łowiecki tłumów został znacznie pobudzony. Ponad dwie setki tysięcy firm zarejestrowanych na jednym piętrze  drapacza chmur w Panamie wyzwoliły gorączkę złota w urzędach skarbowych wielu krajów. Gawiedź przygotowuje się na wielkie igrzyska. W końcu ktoś, komuś bogatszemu, ważniejszemu niż on, w jego imieniu przypierdzieli.

Zapotrzebowanie na bicie lepszych jest ostatnio tak duże, że sam mam obawy przed płynięciem pod prąd. Spróbuję jednak. Otóż, po pierwsze tzw. firmy skrzynki pocztowe (Briefkastenfirmen) są legalne i są potrzebne dla funkcjonowania gospodarki. Istnieje mnóstwo legalnych powodów, żeby z nich korzystać. Nawet niektóre stany USA i niektóre kraje europejskie przewidują takie możliwości.

Oczywiście, Briefkastenfirmen mogą być używane do przestępstw albo do ukrycia działalności kryminalnej. Tak jak nożem kuchennym można obrać cebulę, a chwilę potem zamordować żonę. Nie każdy, kto ma kuchnię jest mordercą.

FAZ zestawił kilka praktycznych powodów posługiwania się  ukrytymi firmami .

Jeżeli ktoś majętny chce cokolwiek kupić... Bogaty piłkarz zamierza nabyć piękną finkę na Majorce, oczywiście nie chce "utargować" wyższej ceny spowodowanej jego nazwiskiem.

Albo koncern kupuje akcje innej firmy, gdzie się da, żeby uzyskać wpływy w kupowanej firmie. Głupotą byłoby ogłoszenie publiczne, że ja Daimler AG mam zamiar kupować właśnie te akcje, ponieważ ich cena wzrosła by natychmiast. Inną rzeczą są interesy w dziedzinie nowych technologie. Przy prawdziwych innowacjach mamy do czynienia z bardzo dużym stopniem niepewności wśród inwestorów i  konkurencji. W tej chwili produkowane i rozwijane są różne technologie zaopatrywania samochodu elektrycznego w energię. I nagle wszyscy dowiadują się, że Daimler AG zamierza zainwestować w jedną z tych firm. Oznacza to, że fachowcy koncernu uznali technologię za wróżącą zyski w przyszłości. Konkurencja i inwestorzy marzą dniem i nocą na takie informacje.  Taka firma Porsche ze Stuttgartu wypłaciła swoim pracownikom dodatkową premię za rok 2015 w wysokości około 36 tysięcy złotych. Część tej kwoty została zarobiona , dzięki legalnym operacją w "skrzynce pocztowej".

Baza samolotów służbowych Volkswagena stacjonuje oficjalnie na Karaibach, stąd konieczność założenia tam firmy, ponieważ dzięki temu konkurencja ma utrudnioną obserwację kierunków lotów managerów koncernu. Z analizy profilu delegacji służbowych można wyciągnąć mnóstwo ciekawych wniosków o przyszłych działaniach i inwestycjach.

Armatorzy, też niemieccy rejestrują swoje statki w Panamie. Trzeba przyznać. że cel nie jest zbyt szlachetny. Chodzi o uniknięcie kosztownego niemieckiego prawa pracy i przepisów bezpieczeństwa. Natomiast kierownictwo znajduje się w Niemczech. Alternatywą byłoby, owszem  przyjęcie niemieckiej bandery z niemieckimi standardami, ale wtedy pomarańcze i banany i chińskie zabawki dla naszych dzieci byłyby droższe w supermarkecie na rogu. Wątpię, czy klienci są skłonni zapłacić wyższą cenę, więc w dalszym ciągu pływały by statki obce zarejestrowane w trzecim świecie, a niemieccy armatorzy zwinęli by interes, razem zresztą z miejscami pracy.

Pewien milioner południowo-amerykański ukrywa swoje oszczędności w "skrzynce pocztowej". Obawia się, że gdyby te liczby były powszechnie znane, on i jego bliższa i dalsza rodzina, przyjaciele nie mogli by opuszczać strzeżonej posiadłości z obawy przed porwaniami. Nic tak nie przyciąga bandytów jak żywa gotówka.

Inny starszy przedsiębiorca uważa, że jeżeli jego niezbyt udany syn odziedziczy tzw. zachowek, sprzeda swój udział w firmie za bezcen konkurencji, która ma zamiar przejąć udział rynkowy, ale dzieło życia dziadka i ojca zamknąć, a pracowników wyrzucić na bruk.

Oczywiście "skrzynki pocztowe" używane są do optymalizacji podatkowej. W tym przypadku wykorzystuje się prawnie dopuszczalne metody, więc nie jest to działalność kryminalna. Opowieści o miliardach jakie dzięki temu traci państwo jest pewnie prawdą. Trzeba jednak uzupełnić, dzięki temu ceny detaliczne są niższe. Wymusza to konkurencja. Znaczna część oszczędności podatkowych koncernu zostaje w kieszeni konsumenta.

Rzeczywiście wielkim problemem globalizacji są różne systemy podatkowe w różnych krajach. Dzięki temu jednak państwa mają narzędzie przetargowe do kokietowania inwestorów, więc niechętnie się z tym chcą rozstać. Zagraniczna inwestycja powoduje przecież zmniejszenie bezrobocia i wpływ innych podatków do budżetu.

Oczywiście, najlepiej byłoby, żeby na całym świecie wprowadzić jednolity system podatkowy. Niestety, nie jest to możliwe w krótkim czasie bez wywołania globalnej katastrofy gospodarczej. Nawet w UNI Europejskiej się to nie udaje. Pomimo tego dzieje się. Już ponad osiemdziesiąt państw dogadało się o wymianie informacji podatkowej, co może znacznie utrudnić optymalizację podatków albo kryminalne ukrywanie dochodów.

Wolny człowiek ma prawo zrobić ze swoimi pieniędzmi co chce. Może je schować pod materacem, zakopać w ogrodzie, rozdać biednym... Natomiast ukrywanie dochodów przed fiskusem, sprzedaż narkotyków, handel ludźmi i łapownictwo są przestępstwami niezależnie od tego, gdzie ukryto zyski. 

Globalizacja przynosi oczywiście problemy, których nie było kiedyś w państwach i wioskach strzeżonymi granicami. Trzeba je po prostu po kolei rozumnie rozwiązywać. Nic dziwnego, że powstają ruchy wsteczne wystraszonych. Oni się szczerze boją, że sobie w międzynarodowym towarzystwie nie dadzą rady. Nie tylko w Polsce... Trzeba tłumaczyć, może czasami zwolnić tempo, chociaż to jest bardzo trudne. Rozwiązanie problemów globalizacji jest łatwiejsze niż powrót do starego.

Globalne społeczeństwo obywatelskie organizuje się. Wydaje się, że najciekawsze w panamskiej aferze jest zorganizowanie się dziennikarzy bardzo międzynarodowe, bardzo globalne.  Prawdopodobnie powinno się zacząć poważnie mówić o reformie ONZ-u, który powstał, kiedy kraje otoczone były drutami kolczastymi, a humanitarność mierzyło się długością kolców.

00:12, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (3) »
czwartek, 31 marca 2016

Od wielu lat dręczy mnie pytanie, Czy dla tego narodu warto być przyzwoitym? Odpowiedź nie jest tak oczywista.

Przecież Polacy  wybrali w wolnych wyborach, bez przymusu, tą parodię mieszanki systemów społeczno-politycznych z ostatnich kilkuset lat. Czy warto się więc dla nich prywatnie poświęcać? Może trzeba zaakceptować wolę większości i po prostu urządzać siebie i swoją rodzinę w nowych warunkach krajowych albo zagranicą? W Polsce jest łatwiej. Wystarczy deklaracja wiary w prezesa i okresowe hołdy. Natomiast zagranicą trzeba wykazać się jakimiś kompetencjami i konkurować z wolnymi tubylcami.

Marsz prezesa do władzy można było jeszcze po wyborze jego własnego prezydenta zatrzymać, gdyby tzw. elity polskie miały na to ochotę. Już wtedy wszystkie plany pisowskie były znane. Po zwycięskich wyborach prezes nie zrobił niczego, czego by  wcześniej nie ogłosił.

Społeczeństwa zachodnie w ostatnich wiekach przeżyły radykalne zmiany mentalności. Proces ten nabrał w ostatnich latach ogromnego przyśpieszenia. Kolejne pokolenia różnią się od siebie radykalnie.

Przykłady niemieckie.

Kiedy przed pięćdziesięciu laty do Niemiec sprowadzono pracowników z Turcji, uważano, że jest to tylko chwilowe i po jakimś czasie wszyscy wrócą do Turcji zgodnie z zasadą "murzyn zrobił swoje". Nazwano ich Gastarbeiter, co brzmi podobnie do Zwangsarbeiter, czyli pracownicy przymusowi w czasach hitlerowskich. Wtedy jeszcze wielu Niemców pamiętało tamte czasy, kiedy  z entuzjazmem, wyprężoną ręką pozdrawiali jedynego słusznego Führera, zbawiciela narodu. Na poziomie społecznym i politycznym, już demokratycznie przyznano dobrowolnym przybyszom godziwe zarobki i zadbano o niezłe warunki mieszkaniowe. Planowano jednak system rotacyjny. Co kilka lat miały przyjeżdżać kolejne robotnicze zmiany.

Jednak właściciele i kierownicy przemysłowi zaprotestowali. Z uzasadnionych powodów ekonomicznych i organizacyjnych powiedzieli stop. Bez sensu jest, żebyśmy co kilka lat szkolili nowych pracowników. Wtedy, zresztą przy bardzo aktywnym udziale kościołów, postanowiono zezwolić na przyjazd rodzin. Dalszą konsekwencją były tureckie dzieci w szkołach. Tubylcy ze zgrzytaniem zębów zaakceptowali radykalne zmiany.  

Dzisiaj mamy muzułmańskich wybitnych niemieckich dziennikarzy, nauczycieli, artystów, polityków. Nikt się nie dziwi. Kiedy Trybunał Konstytucyjny stwierdził zgodność z prawem noszenia chust na głowach przez  muzułmańskie urzędniczki, właśnie muzułmanie najgłośniej zaprotestowali, uważając, że wzmocni to niepotrzebnie pozycję mężczyzn w tradycyjnych patriarchalnych rodzinach i faktycznie zaszkodzi młodym kobietom.

Jednocześnie setki tysięcy wolontariuszy pomagają intensywnie w obozach dla uchodźców. Poświęcają swój prywatny czas i urlopy, widząc, że regularna administracja jest zbyt mała, żeby sobie z aktualnym problemem poradzić.   

Przed trzydziestu laty wegetowało jeszcze w niemieckich (NRF) czaszkach słynne trzy K jako przeznaczenie kobiet, Kirche, Küche, Kindern. Powszechne było przekonanie, że dzieciom najlepiej się żyje w domu pod spódnicą mamusi, a żłobki, przedszkola są barbarzyńskim wynalazkiem komunistów. Wystarczyło demograficzne zmniejszanie się roczników pracujących, niesamowite postępy wiedzy o rozwoju młodych mózgów... Głupi rodzice wychowują z reguły głupie dzieci, które wyrastają na głupich dorosłych. I już od kilkunastu lat  realizujemy program budowy żłobków i przedszkoli w dużych ilościach. Obowiązuje zasada, że każde dziecko musi znaleźć miejsce.  Opracowuje się specjalne programy zabaw, gier i innych zajęć dla przedszkolaków, żeby wszystkie miały szansę rozwijać się tak, jak w rodzinie inteligentnych rodziców. Dla wielu rodzin niemieckich i emigranckich jest to bolesny proces, kiedy taki przedszkolak buntuje się przeciwko rodzicielskim tradycyjnym metodom i celom wychowania. Dziecko odpodabnia się od matki i ojca.

Przypominam sobie, że przed trzydziestu laty na moim biurku leżała oferta kanadyjskiej firmy na atomową kotłownię do centralnego ogrzewania. Najmniejsze urządzenie z serii pozwalało na zasilanie domku jednorodzinnego. Na szczęście już wtedy"genialne" rozwiązanie nie znalazło akceptacji inwestorów. Dzisiaj niemieckie elektrownie atomowe są w stanie likwidacji. Te ostatnie wyprodukowały tylko 14% energii zużytej w Niemczech w roku 2015. Natomiast pochodzi ze źródeł odnawialnych już 30% prądu elektrycznego, który okazuje się kosztować mniej. Byłoby więcej, ale dostosowanie linii przesyłowych do nowej sytuacji nie nadąża. Szczególnie wielu (zawsze tradycyjnych) rolników stało się producentami energii.  Natomiast kiedyś potężne koncerny energetyczne wpadły w kłopoty. Dochody i wartość akcji spadają gwałtownie. Niestety, właścicielami nie są wstrętni kapitaliści lecz udziały tam mają przeważnie instytucje komunalne, którym maleją przychody. Kredyty zabezpieczone akcjami tracą zabezpieczenie itd. Maleją budżety z których finansuje się przedszkola, szkoły, pływalnie, teatry itd. Zmiany nie są bezbolesne, powodują wiele bieżących kłopotów. Jednak niemieckie społeczeństwo zdecydowało się, ponieważ wiele znaków na ziemi i niebie wskazuje, że jest to mądry kierunek. Narody upierające się przy energetyce tradycyjnej obudzą się jak zwykle z ręką w nocniku. Na pewno.

Kiedy Daimler w Mannheim zbudował pierwszy samochód, konie i parowozy były już tradycją. Nic dziwnego, że nie mógł znaleźć inwestorów, którzy mówili po co wydawać tyle pieniędzy na drogi, stacje benzynowe, warsztaty... Świat zajmował się wtedy jeszcze budową dróg wodnych dla parostatków i rozbudowywał drogi żelazne. Wynalazca i jego rodzina doświadczała więc głodu i była obiektem dowcipów tych napadniętych przez wrodzone lenistwo tradycjonalistów. Jak bardzo samochód zmienił nasze otoczenie, widzi dzisiaj każdy, też w Polsce.

Niedawno powiedział mi  pewien Stefan, znajomy z dawnych lat, dzisiaj entuzjastyczny członek sekty PiS: "Nie potrzebujemy tych wszystkich autostrad, kiedy nie przestrzegane jest prawo boże." Powiedział to tak bardzo poważnie i z przekonaniem, że nie odważyłem się nawet lekko uśmiechnąć. Kiedyś w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pisał "naukowe" opracowania o przewadze socjalizmu nad kapitalizmem. Udowadniał, chociaż brakowało papieru toaletowego w sklepach, że to jednak socjalizm zwycięży. Prawdopodobnie broszura poniewiera się, gdzieś w mojej bibliotece.  Wtedy Stefan  wykładał socjologię studentom i członkom partii. Dzisiaj robi to nadal. Nieźle zarabia. Jeździ systematycznie na zagraniczne kongresy i urlopy. Mieszka we własnym domu z niemiecką armaturą i hiszpańskim kafelkami. Policjant, który go zatrzymał widząc mercedesa jadącego zygzakiem, po stwierdzeniu tożsamości eskortował go radiowozem do domu, żeby panu profesorowi nic się stało.

Swoje dzieci Stefan urządził tam, gdzie są pieniądze i ostrzega ich przed polityką. "Trzeba dużo kombinować żeby nie wypaść z gry, a zysk niewielki." Z całą pewnością Stefan uważa się za przyzwoitego człowieka i dobrego Polaka patriotę.

Naród, który ma ambicje grania w pierwszej lidze musi zdobyć się na elastyczność i krytyczne podejście do tradycji. Oczywiście, naród wygodny, unikający zmian z wyjątkiem tej "dobrej" :-), musi się coraz bardziej izolować od pierwszych, żeby jego mieszkańcy nie byli wodzeni na pokuszenie.

Pytanie, co jest bardziej przyzwoite politycznie?

- demonstrować z KOD-em za Polskę nowoczesną, elastyczną pomysłami wolnych kompetentnych samodzielnie myślących Polaków, odpowiedzialnych za swoje czyny, powodując jednak nieszczęście wolniej myślących tradycjonalistów?

- czy stanąć po stronie PiSu, dla którego obowiązkiem jest poddać się strukturze Bóg, Papież jego przedstawiciel, biskupi, prezes król Polaków, książęta w terenie i dwór królewski? Jednostka musi żyć zniewolona w kolektywie, zwolniona z samodzielnego myślenia i osobistej odpowiedzialności? 

Obydwa rozwiązania mają wady i zalety dla różnych grup Polaków. Mieszczą się w różnych, ale polskich tradycjach. KOD zbliża Polskę do głównego nurtu zachodniej demokracji liberalnej. Już pierwsi polscy królowie byli lennikami Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, byli krewnymi niemieckich królów i książąt.  Wątpliwości prawne miast polskich były przez setki lat rozstrzygane przed "Trybunałem Konstytucyjnym" w... Magdeburgu. "Wtrącanie" się Unii w sprawy polskie i europejska bardzo bliska współpraca mają więc wielowiekową tradycję.

Natomiast PiS przekształca kraj we wschodnią współczesną odmianę feudalizmu. Szlachta polska jeszcze do niedawna biegała w strojach azjatyckich.  Kontusz, żupan itd. chałwa były produktami mody wschodniej, więc niedaleko pada jabłko od jabłoni. Zamordyzm. Nieobliczalność władzy absolutnej, która może wszystko bez jakiekolwiek kontroli. Prawdopodobnie prezes, którego najbliższa rodzina pochodzi z byłej bardzo wschodniej Polski, czyli Ukrainy, a on sam wychował się w "komunie", lepiej rozumie zjawisko perskiego satrapy  i stąd całe nieszczęście. Prawdopodobnie wyobrażenie sobie państwa prawa, gdzie jakiś słabeusz adwokat albo sędzia może się silnej władzy sprzeciwić na podstawie jakiś śmiesznych zapisków zwanych prawem przekracza jego możliwości poznawcze. Niestety taką mentalność posiada wystarczająco dużo wyborców, żeby wybrać sobie satrapę. Nic dziwnego, że dla wielu Polaków państwo, które liczy się z obywatelami, szanuje prawa jednostki, jest ostrożne w wydawaniu wyroków itd. dyskutuje, próbuje przekonać do swoich racji, czyli państwo demokratyczne uchodzi za słabeusza.

Ciekawe, czy istnieją naukowe opracowania o zmianach mentalności Polaków od Sejmu Wielkiego do czasów dzisiejszych? Warto też dyskutować o celach i zadaniach jakie stawiamy przed państwem. Do czego jest nam do licha potrzebne państwo dzisiaj w zjednoczonej Europie bez granic? A może tylko państwo narodowe, odizolowane od świata gwarantuje bezpieczeństwo, dobrobyt i w ogóle lepszą przyszłość?

Nienawidzę chodzić na zakupy. Ale kilka lat temu spędziłem  dwie godziny w berlińskim KaDeWe jako dodatek do pewnej pani. Z nudów przyglądałem się ludziom. Zauważyłem w tym czasie trzech posłów na Sejm RP z różnych partii. Do jednego zwróciłem się po nazwisku... Lekko zmieszany wytłumaczył się "Przyleciałem na jeden dzień. Wieczorem wracam do Warszawy. Tutaj jednak jest większy wybór i taniej..." Nie miał pojęcia, że jestem nikim, i lekko przestraszył się. Był to poseł PiS-u. Więc nawet oni doceniają i korzystają ze zdobyczy europejskich jak wolność podróżowania, brak kontroli granicznych itd., chociaż oficjalnie utopili by Unię w łyżce wody, a na razie robią wszystko, żeby się rozpadła. 

W tych gorących czasach przy szybko zmieniających się dekoracjach należy się Polakom rzetelna i otwarta publiczna dyskusja o nich samych. Co wiedzą?, co lubią?, do czego zmierzają? jakimi algorytmami się posługują? co sądzą o sobie i tak dalej. Nawet najbardziej intensywny udział w konsumpcji nie zastąpi szczerego remanentu dusz i pragnień.

Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na początkowe pytanie. Prawdopodobnie rzeczownik przyzwoitość nie pasuje do polityki. Jest zbyt ogólny i dotyczy raczej indywidualnych stosunków międzyludzkich. Być może wystarcza jako uproszczenie do celów pedagogicznych. W polityce niewiele z niego wynika. Udział w KOD-zie albo wspieranie prezesa wymykają się przyzwoitości. To są po prostu różne, aż przeciwstawne, wizje Polski i jej mieszkańców.  

Warto skończyć codzienną gówniarską sprzeczkę "Wasi kradną." "Ale wasi zaczęli kraść." i zacząć poważnie o Polsce myśleć. Byś może jednak Polakom na Polsce zupełnie nie zależy i cenią sobie przede wszystkim rozrywkowe awantury zwane pieszczotliwie dyskusjami politycznymi. 

19:59, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (2) »
wtorek, 22 marca 2016

Trump Polityk

triumfujący kandydat na amerykańskiego prezydenta zajął się polityką zagraniczną. Poniżej niektóre wypowiedzi politycznego amatora w tych sprawach:

"NATO kosztuje nas ogromne pieniądze. No tak, ochraniamy Europę, ale wydajemy na to zbyt dużo pieniędzy."

"Ukraina jest krajem, który nas znacznie mniej obchodzi niż inne kraje natowskie. Pomimo tego ponosimy całkowite koszty."

"Dlaczego Niemcy i sąsiedzi (więc też Polska) nie pomagają Ukrainie?"

"Dlaczego my zawsze musimy przewodzić, być może już w trzeciej wojnie światowej przeciwko Rosji?"

"Istnieje dużo krajów, które mogą to zapłacić."

To są cytaty z przemówień i wywiadów prasowych. Oczywiście istnieje wiele powodów, żeby z kandydata na Prezydenta żartować. Niestety, w zawodach do Białego Domu jest na drugim miejscu. To znaczy, że znaczna część Amerykanów uważa, że Europę należy olać. Ktokolwiek zasiądzie w Owalnym Salonie, będzie musiał uwzględnić ten nastrój w swojej codziennej polityce.

Trump a sprawa polska

Przypominam, że Polska leży dokładnie na granicy Zachodu i Wschodu, należąc dzisiaj do Zachodu ma dużo do stracenia. Natomiast trudno znaleźć  wypowiedź Donalda Trumpa w rodzaju "Praktycznie likwidujemy Trybunał Konstytucyjny i niezależność sądownictwa, ponieważ przeszkadza nam w dobrej zmianie." "Obiecuję likwidację korpusu urzędniczego." "Nasze sądy będą musiały uwzględniać dowody zebrane niezgodnie z prawem. Podsłuchy, prowokacje i tortury, są niezmiernie skuteczne w dochodzeniu do prawdy, więc dlaczego mamy z nich zrezygnować." "Farmerom, powolutku odbierzemy ziemię i będziemy ją dawać prawdziwym rolnikom. Dla porządku będziemy decydować, kto jest chłopem na roli."

W obecnej sytuacji bez trudu można sobie wyobrazić, że znaczna część wyznawców Trumpa powie Polsce "Pocałujcie nas w dupę. W demokratycznych wyborach wybraliście opcję azjatyckiej "demokracji" w formie dyktatury jednego ogarniętego paranoją człowieka. Proszę bardzo. Niech się Rosja wami zaopiekuje. Nic nam do tego. Tych kilku ostatnich polskich demokratów chętnie zintegrują wymierające zachodnio-europejskie demokracje. W Ameryce, Kanadzie i Australii znajdzie się też trochę miejsca. Natomiast Polska wróci tam skąd pochodzi, na własne życzenie." 

Aktualnie ludzie politycznie albo gospodarczo odpowiedzialni na Zachodzie, traktują wynik wyborów w Polsce, jako wypadek przy pracy, chwilowe zakłócenie, które należy przetrwać. Mają nadzieję, że po następnych, może wcześniejszych wyborach Polska wróci mocniejsza do grona cywilizowanych krajów.

Aktualnie w Polsce grasują tajne służby wschodniego mocarstwa. Z całą pewnością Lechowi Wałęsie udało się cudownie wyprowadzić zbrojnych w mundurach z Polski. Natomiast ich ukryte wpływy i kontakty z całą pewnością pozostały. Polski wywiad, kontrwywiad, policja itp. po kilku "inteligentnych" reorganizacjach Macierewicza z całą pewnością nie stanowią dla nich jakiejkolwiek przeszkody. Jedynie Amerykanie w tajnych operacjach moją szansę przeciwstawić się Rosji rządzonej przez tajnych agentów. Niestety, najwyraźniej naszym zamorskim kuzynom ochota przechodzi.

Ostatnia nieoficjalna wizyta w Krakowie amerykańskich senatorów napawa jednak optymizmem. Są oni odpowiedzialni w Senacie za kontrolę służb tajnych. Prawdopodobnie na ich biurkach leży plan operacji prodemokratycznych w Polsce, który mają zatwierdzić. Jeszcze na miejscu ostatni raz chcieli się przekonać z pierwszych ust, co w trawie piszczy. Być może istnieją tańsze i prostsze sposoby powstrzymania "dobrych zmian". Na przykład Prezydent wypowiada posłuszeństwo prezesowi. Córka Dudy dostaje dobrze wyposażone stypendium na studiowanie w Ameryce, albo gdzie chce, oczywiście w wyniku konkursu, za wybitne uzdolnienia itp., a sam prezydent, kiedy przejdzie w stan spoczynku, będzie mógł dorabiać na zamorskich wykładach. Na początek mogą mu obiecać wprowadzenie do BOR-u swojego człowieka, który zna się na ogumieniu pojazdów prezydenckich.

Dowodem na fakt, że przy kolacji w Krakowie polski Prezydent został przepytany z "dobrej zmiany" jest wyjście przed szereg czołowych "intelektualistów" PiS-u z wypowiedziami brzmiącymi, że Amerykanie mogą im skoczyć na..., bo oni są wybrańcami ludu itp. Niestety podążyli śladem starych instrukcji. Po spotkaniu nawet prezesowi zmiękła rura i teraz obowiązuje, że o sytuacji w Polsce w ogóle nie mówiono, tylko uśmiechano się. Członkowie sekty z pewnością uwierzą, że amerykańscy senatorzy mieli po prostu ochotę na drinka w Krakowie i szukali pretekstu, żeby koszty podróży pokryć z kieszeni podatników, a ich uprzejme uśmiechy dowodzą, że popierają "dobrą zmianę" tak, jak kiedyś Tusk uśmiechem namówił Putina na zamach. 

Trump przedsiębiorca

od roku 1988 pożyczył z Deutsche Bank 2,5 mld dolarów według szacunków Wall Street Journal. W ten sposób Niemcy stali się największym partnerem miliardera. W roku 2008 nie umiał jednak spłacać kredytu na budowę Trump Tower w Chicago. Doszło nawet do przegranej przez niego rozprawy sądowej. W rezultacie długi zostały uregulowane w roku 2012.

Jednak Deusche Bank wstrzymał współpracę. Tylko niektóre oddziały ciągną jeszcze stare wzajemne zobowiązania. Natomiast czołowe banki z Wall Street jak Citygroup, JP Morgan, Morgan Stanley, Goldmann Sachs wstrzymały jakąkolwiek współpracę z wielkim budowniczym. Bez wielkich pieniędzy nie ma wielkich budowli, więc facet nie miał wyboru i postanowił stanąć na czele całych Stanów Zjednoczonych  Ameryki Północnej, gdzie podobno pieniądze rosną na drzewach, a sejfy są pełne banknotów i złota. To się nazywa mieć łeb do interesów.14:59, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (10) »
środa, 16 marca 2016

Dnia 30.10.1938 roku na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wybuchła masowa panika spowodowana inwazją Marsjan. Przybysze postanowili opanować Ziemię w celu rabunku nagromadzonych tutaj bogactw naturalnych i ludzkich. W tym celu chcieli podporządkować sobie prawdziwych ludzi. Do walki przystąpili trzynożnymi maszynami bojowymi. Ziemianie byli praktycznie bez szans.Na szczęście radio CBS było już na tyle rozwinięte, że w Wigilię Halloween mogło przerywać program i nadawać specjalne komunikaty z placu boju. Reporter znajdował się w miejscu lądowania Marsjan w okolicach miejscowości Grover’s Mill (New Jersey). Do frontu informacyjnego dołączyła prasa codzienna, która doniosła o wybuchach masowej paniki itd. Wielu domagało się od władz i radia informacji dokąd trzeba uciekać. Siedzieli już z rodzinami spakowani w samochodach.

Według najnowszej wiedzy historycznej radio CBS osiągnęło wtedy oglądalność 2% czyli około 6 mln słuchaczy, aż 28% z nich uwierzyła w prawdziwość wojennego reportażu radiowego niejakiego Orsona Wellesa, który został napisany przez Howarda Kocha na podstawie powieści H.G. Wellsa z roku 1898. W oryginalnym tekście, przybyszy z kosmosu pokonały w końcu ziemskie bakterie. Dopiero kolejne energiczne zaprzeczenia czynników rządowych uspokoiły panikarzy.

Dnia 28.04.1938 Adolf Hitler, który już od kilku lat skutecznie manipulował przy pomocy radia uczuciami i rozumem Niemców, oskarżył dokładnie o to samo anglosaskich redaktorów. Ping pong polityczny, czyli przedrzeźnianie przeciwnika. Wrogie stacje i pisma zupełnie bezpodstawnie miały informować o niemieckich planach podboju świata i rozpowszechniać kłamstwa o niemieckim wodzu i jego kumplach, a przecież w Niemczech nic złego nie dzieje się, demokracja kwitnie, następują dobre zmiany zgodnie z wolą narodu. Posłowie wybuchli aplauzem. W tym czasie ze zbioru naród zostały wyeliminowane wszelkie szkodliwe, niezdrowe elementy. Gorszy sort nie uczestniczył już w grze politycznej. Z wieloma posłami przeprowadzono odpowiednie rozmowy. Mieli swoje rodziny i plany życiowe z których nie umieli zrezygnować. Inni nie wrócili z zagranicznej "wycieczki". Szczególnie uparcia byli już pod "opiekę" państwa w pierwszych niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Niemiec. Dowodem na możliwości technicznych zagranicznych mediów i ich moralnego upadku była audycja "marsjańska" Orsona Wellesa.

W roku 1977  WDR (Westdeutscher Rundfunk) powtórzyła amerykańską audycję z roku 1938 z nakładką niemieckich głosów czytaczy wiadomości. Wielu zaniepokojonych sytuacją słuchaczy zadzwoniło na policję.

W roku 2010 w wigilię Halloween hamburskie radio Oldie 95 podjęło temat pod zmienionym tytułem "Ufos über der Elbe". Wszystko odbyło się w języku niemieckim. Treści dostosowano do hamburskiej scenerii. W trakcie audycji masowo odezwały się telefony policyjne. Dzwonili wyraźnie zaniepokojeni słuchacze.

Niewątpliwie, audycja o Marsjanach przyczyniła się pozytywnie do dalszej kariery artystycznej Orsona Wellesa. Pomimo wielkiego talentu do opowiadania wiarygodnych bajek nie zajął się polityką. Był wprawdzie zaprzyjaźniony z  Franklinem D. Roosevelt. Spotykał się z kolegami artystami, którzy byli członkami partii komunistycznej, więc wylądował na czarnej liście senatora McCarthy. I tyle. Na szczęście.

Jako polityk z pewnością umiałby Welles bez trudu przekonać Amerykanów do "oczywistego faktu" w jakiej ruinie gospodarczej i moralnej żyją, tak że sami z własnej woli i rozpaczy i entuzjazmu zrezygnowaliby z wolności i postępu, oddając władzę w ręce mafii w dobrze skrojonych garniturach. Bakterie miałyby trudności ją pokonać. W przeciwieństwie do Marsjan ziemskie garnitury i garsonki mają podobny do ludzkiego układ immunologiczny.

15:51, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 14 marca 2016

Lot bez widoczności

"Pull up. Terrain ahead. Pull up." wołają przyjaciele  Polski zamieszkujący tzw. cywilizowany świat. Niestety u sterów siedzi prezes, który po angielsku nie słyszy. Do kokpitu wpuścił tłumek sprawnych pyskaczy i wspólnie fałszują rzeczywistość. Prezes woła "Cały świat nas atakuje." Klakierzy powtarzają i dodają, "rowerzyści i elegantki w futrach też".

Mgła gęstnieje. "Panie prezesie, przy pana ostrym wzroku nie ma problemu." słychać pochlebstwa w kabinie kierowniczej. Siła turbulencji wzrasta. "Nie damy się. Zwyciężymy." dodają sobie odwagi łaskawie dopuszczeni do kokpitu nie mający własnego zdania powtarzacze. "Bóg nam pomoże." uzupełnia biskup. Niestety na pokładzie nie ma zwyczajnego nawigatora z jajami, który ostrzegł by towarzyszy niedoli, że samolot skierował się na wschód.

Co się stanie, kiedy mgła okaże się silniejsza od wzroku prezesa, turbulencje silniejsze od konstrukcji samolotu, a wrak Polski spadnie w Rosji? "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?." czyżby wielki wieszcz przewidział zaburzenia umysłowe pilota.

Lot ograniczonego umysłu

Problem sprawności umysłowej pilotów nie jest taki stary. Dopiero po śmiertelnej katastrofie niemieckiego samolotu w Alpach przed dwoma laty bardzo poważnie zajęto się zdrowiem psychicznym pilotów. Właśnie opublikowany raport francuskiej komisji stwierdził, że pilot już dwa miesiące przed wypadkiem miał lekarskie skierowanie do szpitala.

Z chronologii wynika w sposób oczywisty, że za wszystkie katastrofy odpowiada Donald Tusk. Nawet w ostatniej chwili przed "ucieczką" do Brukseli złośliwie nie zmienił opon w limuzynie prezydenckiej. 

Szczyt. Co NATO na to ?

ze strony niemieckiej padła propozycja przeniesienia zbliżającego się szczytu NATO na spokojniejsze wody. Polski minister od zagranicznych zawirowań zareagował natychmiast "To jest niemożliwe. Tego nie da się cofnąć. Wszystko jest już przygotowane, wizytówki na stoły wydrukowane, a kelnerzy i pokojówki... ostrzą mikrofony i minikamery."

Komitet Obrony Demokracji

Piękna i niezbędna inicjatywa. Jak przyciągnąć do siebie pisowców?, których większość nie ma przecież ochoty podporządkować się Kremlowi.

Moje skromne doświadczenie mówi, że do dzisiaj intensywnie działają argumenty "z tymi aferami PO nareszcie skończymy". Już proste pytanie o jakie afery chodzi, zbija delikwenta z pantałyku. Niektórzy mówią, że "podsłuchowa". Wystarczy zapytać "Czy kiedy ktoś ciebie tajnie podsłucha, będziesz sprawcą aferzystą, czy ofiarą?" i już twardy umysł mięknie. "Ale oni takie rzeczy mówili". "No właśnie, rzeczywiście nie brzmiało to elegancko. Ale, czy za powszechnie uprawiany w Polsce styl komunikacji można karać? To tylko dowodzi, że podsłuchiwani politycy pochodzą z polskiego ludu, a nie z jakiegoś obcego kulturowo Wersalu." "Ale wreszcie skończy się opychanie ośmiorniczkami..." "No właśnie kup sobie w galerii ośmiorniczki i sprawdź ich smak, żaden luksus."

"a Amber Gold, gdzie Tusk był zamieszany?" "Po pierwsze nie premier tylko jego syn zgodnie ze swoim wykształceniem dostał pracę w powstającej nowej polskiej linii lotniczej, kiedy działała ona bardzo legalnie. Po za tym zgodnie z wytycznymi PiS-u należy popierać narodowe inicjatywy gospodarcze." "Czy uważasz, że rodziny wpływowych polityków powinno się zamykać w klasztorze na czas pełnienia funkcji?"

Na pewnym przyjęciu, przed kilku dniami pewna sympatyczna, elegancka, odpowiedzialnie pracująca pani przyznała, że wybrała Dudę ponieważ ją przekonał.  Kiedy zadałem kilka kolejnych pytań, wyszło, że dobrze wyglądał w garniturach. Złośliwie dorzuciłem "Wybrałaś więc wieszak na funkcję  prezydenta RP. Po za tym w wyborach politycznych nie chodzi o wybór kochanka, albo zięcia." "Ale te afery ze Skokami?" broniła się dzielnie. "Co to ma wspólnego z PO? Zdaje się, że jednym z założycieli i potężnych protektorów był niejaki Lech Kaczyński." "Naprawdę, tego nie wiedziałam." poddała się.

Istnieje kilka prostych i kłamliwych zarzutów przeciwko PO, które krążą skutecznie. Teraz, kiedy PO padło, są sprytnie przerzucane na KOD. PO niestety, przy pomocy swoich zaspanych nieruchawych rzeczników prasowych i ćwiczących elegancję polityków nie umiała się obronić. Do dzisiaj próbują w dyskusjach publicznych traktować swoich szubrawych przeciwników po rycersku, a ci zaśmiewają się do rozpuku w kolejnych zagranicznych knajpach. Może KOD, PO i Nowoczesna skutecznie zawalczą przeciwko oszczercom i kłamcom. Prezesowi udaje się całą pro cywilizacyjną opozycję wrzucić do jednego worka, więc cały worek musi się solidarnie bronić, a może powinien przejść do ataku. 

Prezes, który od lata pisze scenariusze dla Polski jest leniwy i nie nadużywa fantazji. Jeżeli  sam ma ochotę na jakieś bezeceństwo to najpierw stawia taki zarzut swoim wrogom. Do niedawna twardo zwalczał kumoterstwo w szeregach wroga, po to, żeby przy pierwszej okazji obsadzić krewnymi ważne stanowiska. Ostatnio zabrał się za zwalczanie wymyślonych przez siebie inspiracji prorosyjskich w szeregach KOD-u, więc przy najbliższej okazji zabierze się za znoszenie sankcji wobec Kremla, oczywiście w interesie narodowym Polaków.

Prezes, stuprocentowe dziecko resortowe, zarzuca pochodzenie resortowe swoim przeciwnikom politycznym. Z absurdalnych zarzutów o braku patriotyzmu i podszywanie się pod białoczerwoną flagę członków i popierających KOD należy logicznie wnioskować, że prezes nie czuje się Polakiem, jego rodzina pochodzi z Odessy, Odessa jest na Ukrainie, a Ukraina jest zamieszkała w przeważającej  większości przez Rosjan, więc oczywistością okaże się, że tam go ciągnie... Jeżeli ktoś mu obieca, obiecał karierę na Kremlu, kiedy przyłączy się. Będzie miał szansę unieważnić rosyjski raport smoleński.

Prezes dużo i od dawna mówił o fałszowaniu wyborów, więc należy spodziewać się, że to zrobi, kiedy będzie mógł.

Jego bliski towarzysz walki, minister rozbrojenia, już dzisiaj wyglądem upodabnia się do polskiego budowniczego rosyjskiego komunizmu Feliksa D.. Wystarczy zmienić nazwisko na pomnikach, których jeszcze wiele stoi na wschód od Bugu. Natomiast prezes nie ukrywa, że chodzi mu przede wszystkim o pomniki. Być może marzy też o wyparciu swoim imieniem Lecha Wałęsę z lotniska w Gdańsku albo chociaż Szopena z lotniska warszawskiego.

14:40, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (2) »
czwartek, 10 marca 2016

"a także uzyskanie przez WOT zdolności do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych oraz antydezinformacyjnych". Takie cele wymieniane są dla świeżo powołanych Wojsk Obrony Terytorialnej. Trudno się nie bać. Z całą pewnością sprawców kryzysów, dywersji, terroru, i dezinformacji będzie wyznaczał prezes, a zwalczał Macierewicz. Zaczyna się robić niebezpiecznie dla czytelników i redaktorów Gazety Wyborczej.

Minister Obrony Macierewicz najwyraźniej nie ma zaufania do Wojska Polskiego, więc postanowił sobie stworzyć własne oddziały.

Myślmy jednak optymistycznie, pewnie chodzi tylko o spłatę długu wyborczego "kibolom piłkarskim". Teraz przejdą na wikt i opierunek państwowy. Zostaną dumnymi "wyklętymi". Czyżby mieli przywrócić "wyklętą" tradycję mordowania przeciwników politycznych? Krótki był mój optymizm.

Po niemiecku, zgodnie z podobnymi zadaniami, WOT brzmi jak SA (Sturmabteilung der NSDAP), Ziobro ma już swoje SS (Schutz Staffel). Zainteresowanych historią informuję, że Adolf Hitler starał się trzymać w równowadze zwalczających się żądnych władzy przywódców tych organizacji. Zbyt potężny szef SA padł ofiarą zamachu i na czoło wysunęła się SS. 

Już słyszę, kiedy wielbicielki prezesa ogłoszą, że ma on łeb, żeby tak sprytnie rozgrywać młode żądne krwi wilczki. Tak naprawdę jednak powinniśmy modlić się o zdrowie prezesa, ponieważ jego słabość może znacznie zbrutalizować politykę polską.

Niestety nawet Gazeta Wyborcza rzuciła się wesoło na chrześcijańskich wojowników, zamiast zwrócić uwagę na rzeczy rzeczywiście groźne. Prezes i jego wspólnicy codziennie szczerze informują, kto jest powodem kryzysu, kto uprawia dezinformację. W tej chwili są to TK i KOD, zawsze Tusk i ogólnie gorszy sort Polaków. Strach się nie bać. 23:37, danekstraszynski , Polityka
Link Komentarze (2) »
niedziela, 06 marca 2016

Dobrze

Były kanclerz Gerhard Schröder, jeszcze kiedy był szefem rządu niemieckiego, przeprowadził okrutną reformę socjalnego państwa pod tytułem agenda 2010. Socjalistyczny premier skorzystał z pomysłów szefa personalnego koncernu VW pana Petera Hartza.

W rezultacie między innymi pomoc socjalna na tyle zmalała, że nagle wielu ludziom zaczęła się praca opłacać. Umowy śmieciowe. Wynajmowanie pracowników... SPD (Sozialistische Partei Deutschland) straciła wielu wyborców i do dzisiaj nie może się pozbierać. Niemcy w całości jednak na tym skorzystały. Tutaj należy się doszukiwać przyczyn dzisiejszych gospodarczych sukcesów  niemieckich. Kraje, które w tamtych czasach nie zdobyły się na podobne reformy, do dzisiaj mają kłopoty.

Wzrost realnych zarobków w Niemczech został na wiele lat wyraźnie zahamowany. Dzięki temu opłacalność niemieckiego eksportu została utrzymana. W ten sposób uratowano setki tysięcy miejsc pracy. W ogóle bezrobocie spadało jak szalone.

Były to naprawdę dobre reformy, jakich nie powstydziły by się rządy prawicowe i liberalne, chociaż miały minimalne szanse na ich skuteczną realizację. Natomiast socjalista Gerhard Schröder potrafił wystarczająco skutecznie zbałamucić swoich towarzyszy i związkowców, że zanim się zorientowali o co chodzi, przyklasnęli zmianom. Do dzisiaj zasiłki dla osób tracących pracę nazywają się Hartz 1, 2, 3, 4... i są według zainteresowanych bardzo za małe.

 

Źle

Wyraźną plamą na koszuli kanclerza okazał się być gazociąg bałtycki. Budowa Nord Streamu została uzgodniona bezpośrednio pomiędzy urzędującym jeszcze kanclerzem  i Putinem. Krótko przed opuszczeniem stanowiska Gerhard Schröder zdołał jeszcze zapewnić państwowe gwarancje w wysokości prawie 1 mld euro dla bankowych pożyczek budowniczym podmorskiej rury. Po czym przeszedł gładko na bardzo dobrze płatne stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej spółki akcyjnej Nord Stream z siedzibą w szwajcarskim miasteczku Zug. W radzie reprezentuje Schröder interesy rosyjskiego Gazpromu, który posiada większość akcji spółki.

W ten sposób niemiecki kanclerz wolnego demokratycznego kraju został bliskim współpracownikiem rosyjskiego dzierżowładcy. Wielokrotnie publicznie zaświadczał demokratyczny rozwój sytuacji w Rosji. Do języka niemieckiego wszedł tytuł zawodowy Putina "lupenreiner Demokrat". Tak mówi się o diamentach, które nawet przez lupę nie pokazują jakichkolwiek zanieczyszczeń. Takim czystym demokratom bez skazy miał być według Schrödera właśnie Wladimir Putin.

Dzisiaj wiemy, że gazociąg omijający kraje wschodnio-europejskie obiektywnie sprzyjał putinowskiej wojnie hybrydowej. Na ile przyjacielskie rady Schrödera przyczyniły się do doskonalenia rosyjskich wrogich operacji wobec Europejczyków nie dyskutuje się publicznie. Panuje przekonanie, że ośmieszanie, możliwe przecież oskarżenia o zdradę itp. uderzą też pośrednio w urząd kanclerza.  Wszyscy Niemcy stracą wiarygodność, czyli świat będzie się trochę mniej liczył z niemieckimi dyplomatami i ... kupcami. Raczej zmniejszy to ilość miejsc pracy, niż zwiększy jakiś teoretyczny honor narodowy albo zaspokoi czyjeś poczucie sprawiedliwości.

Po za tym były kanclerz cieszy się z jakichś względów bardzo dużym szacunkiem w krajach dalekiego wschodu. To udaje mu się też spieniężyć, jako płatny przewodnik niemieckich przedsiębiorców. W jego towarzystwie mają bezpośredni dostęp do najważniejszych miejscowych władz zwyczajowo sfilcowanych z lokalnym biznesem. W niektórych chińskich prowincjach jest uważany za aktualnie urzędującego kanclerza. Obiektywnie przyczynia się to do zwiększenia miejsc pracy w Niemczech. Nikt mądry nie zabija kury, która znosi złote jaja. Dlatego publiczne debaty ku uciesze gawiedzi na ten temat są mocno ograniczone.

Z całą pewnością jednak za kilkadziesiąt lat, kiedy zalety i wady byłego kanclerza Niemiec nie będą miały praktycznego znaczenia dla teraźniejszości, prawdziwi historycy nie politycy przejrzą każdy dokument, każde słowo i fachowo ocenią. Ludzie zainteresowani historią będą mieli co czytać i dyskutować bez wpływu na codzienne życie.

W rosyjskim Nord Stream AG dobrze dorabia sobie też były premier Finlandii Paavo Lipponen. Ciekawe, czym sobie zasłużył? Nie ulega wątpliwości, że Kreml jest dobrym pracodawcą. Ciekawe, kiedy Polacy skuszą się  na putinowskie propozycje? A może już kasują zaliczki, tylko tego nie zauważyliśmy?13:30, danekstraszynski , Polityka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11