opis techniczny brudnopis, nie ma wolności bez odpowiedzialności
Blog > Komentarze do wpisu

Feudalne ciągotki

Feudalizm ciągle żywy

Istnieje w Polsce ciąg do stworzenia sytemu oligarchicznego, jaki między innymi już jest na Ukrainie, w Rosji i innych tzw. posowieckich państwach.

Wbrew pozorom byłaby to kontynuacja feudalizmu. Tak, rosyjski komunizm po niezłym rewolucyjnym początku stał się bardzo podobny do ustroju, który obalił. Miejsce bojarów zajęli sekretarze partyjni. Stan szlachecki został zastąpiony nomenklaturą. Stosunki międzyludzkie nie zmieniły się zupełnie. Jeżeli ktoś, coś chciał od góry udawał się tam z odpowiednim prezentem. Ten na górze miała absolutną władzę nad dołami. Cara, który skupiał w sobie wszystkie rodzaje władzy absolutnej zastąpił pierwszy sekretarz centralny np. Stalin. Dla pozoru, żeby nie zostać zupełnie wykluczonym z cywilizowanego świata wprowadzono demokratyczne instytucje jak Parlament, pozornie niezależne sądy itd. Religijnych zwalczano jako konkurencję.

Nomenklatura jest spisem stanowisk w partii, polityce, administracji, gospodarce, kulturze itd. które muszą być obsadzane przy aprobacji partyjnej. Jednocześnie osoby wyznaczone przez partię do stanowisk byli członkami nomenklatury i tylko w tym gronie przydzielane były stanowiska. Był to zrozumiały dla ludu pochodzenia feudalnego element polityki kadrowej nowych władz. Tak funkcjonował kiedyś stan szlachecki. 

Dzisiaj miejsce sekretarzy zajęli biznesmeni, którzy bywają też ministrami, burmistrzami. W ich szereg wpychają się skutecznie biskupi zastępujący coraz bardziej byłych pierwszych sekretarzy wojewódzkich. Na szczeblu centralnym tworzą Episkopat, czyli odpowiednik Komitetu Centralnego PZPR. Właściwie już teraz należy im się budynek Komitetu, gdzie teraz urzęduje Giełda Papierów Wartościowych.

feudalizm -> komunizm -> oligarchizm = tysiące lat tradycji

Przykłady

W roku wzburzenia 1981,  zdarzało się. że nomenklaturowi dyrektorzy powiatowych instytucji dzwonili do proboszcza o praktyczne rady, których wtedy nie mogli otrzymać z Komitetu. Dotyczy to szczególnie szefów pochodzenia wiejskiego. Zupełnie nie nadawali się do samodzielnego bytu i było im wszystko jedno, kto im zapewni opiekę intelektualną sekretarz, czy ksiądz.

Niekoniecznie byli durniami, wiedzieli jak zawodowo postępować, miewali dobre pomysły. Gierkowskie lata siedemdziesiąte wprowadziły do nomenklatury wielu bardzo dobrych fachowców. Niestety wygodnie, być może zgodnie z tradycją, warto było mieć akceptację wyższej instancji. 

Najpotężniejsi decydują o tym. kto ma prawo w kraju zarabiać pieniądze, prowadzić życie artysty, wybitnego uczonego albo polityka. Stosunki międzyludzkie nie zmieniły się. Nową odmianą szlachectwa jest znajomość i poparcie oligarchy albo biskupa. Nawiasem mówiąc, tak funkcjonuje mniej więcej Ameryka Łacińska.

Kryminalna korupcja, czy kulturowa tradycja

W klasycznym feudaliźmie w zasadzie nie rozróżniano pomiędzy kasą urzędową i księcia. Książę i jego państwo było tak bogate jak bardzo udało mu się ograbić swoich poddanych i sąsiadów. Były też próby działalności gospodarczej jak kopalnie soli w Polsce średniowiecznej albo kopalnie złota i diamentów na sowieckiej Syberii. W obydwu przypadkach korzyści czerpał feudał.

Niektórym szlachcicom powierzano w imieniu księcia albo króla stanowiska państwowe. Jeśli chodzi o wynagrodzenie to nawet w bardzo nowoczesnych Prusach pensja wystarczała na pokrycie 80-90% kosztów, resztę musiał sobie awansowany dorobić bezpośrednio od petentów. Dzisiaj nazywa się to pogardliwie korupcją, łapówką, nadużywaniem stanowiska, ale tylko w nielicznych krajach, które zdołały się unowocześnić w duchu rewolucji francuzkiej i oświeceniowej jest skutecznie zwalczane.

Do dzisiaj można spotkać w Polsce egzemplarze, którzy po odrzuceniu łapówki przez urzędnika, są przekonani, że czymś się jemu narazili, obrazili jaśnie pana...tragedia. Odrzucenie łapówki przez lekarza jest dowodem na bardzo zły stan pacjenta, pan doktór odmawia pomocy, nie ma ratunku.  Do głowy im nie przyjdzie, że faceci po prostu nowocześnie nie biorą. Gdyby dający wpadli na taką myśl uznaliby urzędnika i lekarza za frajerów, bo oni na ich miejscu...

Korupcja jest zjawiskiem kulturowym i nie uda się jej zwalczyć metodami policyjnymi, jak zwykłe przestępstwa kryminalne.

Dlaczego feudalizm jest dzisiaj niedobry?

Ponieważ stoi w konkurencji do nowoczesnej demokracji i przegrywa, jeżeli chodzi o poziom życia, wynalazczość, zadowolenie mieszkańców itd. Właściwie jest bez szans ze swoimi ograniczeniami, absolutną hierarchią i sztywnymi ale wiernymi umysłami na stanowiskach.

Nowoczesna demokracja jest otwarta, każdy może w niej uczestniczyć na miarę swoich zdolności i ambicji. Marzenie komunistów zostało zrealizowane. Nowoczesna demokracja ma zdolność zmiany, na miarę potrzeb bywa elastyczna.

W systemie feudalno-oligarchiczno-religijnym Taki Bill Gates musiałby zdobyć opinię proboszcza, biskupa i jeszcze przychylność jakiegoś miejscowego oligarchy, żeby zaistnieć. Tylko przypadkiem znalazłby się w tym gronie ktoś rozumiejący istotę pomysłu. Przypominam, że wtedy nawet bardzo fachowy IBM, producent komputerów i maszyn biurowych, nie traktował Billego zbyt poważnie i podpisał z nim umowę dla świętego spokoju, licząc, że tak mało może stracić. Co dzisiaj  z tego wyszło, każdy ma na swoim biurku.

Czy Bill Gates miałby szansę w Polsce albo w jakimś Iranie? Ilu przedsięborczych ludzi zniszczyły układy (feudalne) w latach dziewięćdziesiątych, kiedy niektórzy uwierzyli, że teraz będzie jak na Zachodzie. Czy możliwe jest, żeby w Polskiej telewizji czołowymi intelektualnie dziennikarzami byli azylanci  Arabka z Iraku i Hindus z Indii? Albo szefem trzeciej, drugiej partii politycznej jest orginalny Turek. W Niemczech jest to nie tylko możliwe, ale pożądane.

Gwiazdą na firmanencie inżynierskim w Stuttgarcie jest emigrant z Polski. Jego Prototyp stoi już dzisiaj w renomowanym Museum Techniki. Nazwiska nie podaję, ponieważ nie jestem pewny, czy odczuwa potrzebę opieki ze strony aktualnego polskiego Prezydenta. Dał sobie radę bez kolegów z klasy, czy wioski. Czy w Polsce dostałby szansę, tak za nic, "za piękne oczy".

Iloma wynalazkami, patentami mogą pochwalić się w swoich firmach tzw. najbogatsi Polacy. Może zamiast liczyć gazetowo i nieudolnie ich majątek, sprawdzić jak bardzo przyczynili się do światowego postępu technicznego, organizacyjnego i społecznego.

Po prostu feudalizm, niezależnie od zabarwienia, nie potrafi zapewnić ludności podobnego poziomu życia do zachodniego. Chyba, że dysponuje ważnymi kopalinami, albo potrafii kogoś okraść. Dobrym przykładem jest Ameryka Południowa, rządzona od wieków przez kościół rzymsko-katolicki. Wielkie bogactwo wystarcza dla niektórych, natomiast reszta do slumsów. Warto się nad tym zastanowić. Może przy okazji ktoś zapyta aroganckiego polskiego biskupa, dlaczego tam nie udało się zlikwidować skrajnej biedy. Od wieków nie było tam wojen i innych kataklizmów oprócz personelu kościelnego. Podejrzewam, że taki podobny ustrój mają w głowie polscy księża.

Przyszłość

Na terytorium Polski toczy się od kilkuset lat walka z Oświeceniem. Na czele stoi kościół rzymsko-katolicki. Z jednej strony uroczy romantyzm ze skrywaną walką o kasę i religią ułatwiającą życie w biedzie. Z drugiej strony mniej uczuciowy, bardziej rzeczowy zimnawy  pozytywizm. Przeważnie wygrywał kościół. 

 

 

PS Zamiast wypłynąć z portu, piszę. Następnym razem zamiast zanudzać prostą pisaniną o skomplikowanych sprawach, wezme na komputer Jezioro Bodeńskie, historycznie, geograficznie i turystycznie. Ciekawe miejsce, warte odwiedzin.

poniedziałek, 10 sierpnia 2015, danekstraszynski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/08/10 17:58:16
I tu się z Tobą zgodzę, choć pewnie z innej perspektywy, jednak wychodzi na to samo. Podstawowe pytanie - dlaczego? Bo ludzie nie wiedzą podstawowych rzeczy, np. kto tak naprawdę odpowiada za cenę wody w ich gminie. Czemu nie wiedzą? Bo i skąd? Lokalne gazety wykupione przez feudałów, oczywiście nie tak wprost. Czemu nie wiedzą tego ze szkoły, rodziny? Bo ich rodzice nie mieli takiej wiedzy, a szkoła ma fatalny, przeładowany i nieprzydatny program. Partie zajmują się sobą, mediom w to graj, bo bez wysiłku są oglądalne i tak się to mniej więcej kręci. Nie ma zainteresowanych, żeby ludzi edukować. Ciemnym ludem łatwiej się rządzi. Ale to się zmienia.
-
2015/08/10 18:18:11
only-avianca, rzeczywiście zapomniałem o edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Trudno jednak w kilku zdaniach zawrzeć wszystko o wielkich przemianach jakich doświadczyła Polska. Na przykład za karierę Kukiza są odpowiedzialni nauczyciele szkolni i akademiccy. Niestety ruch antyoświeceniowy w tej chwili w Polsce wygrywa.